Бохумський дзвін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Копія дзвону в Донецьку
Копія дзвону в Донецьку

Бохумський дзвін[1] — дзвін у місті Бохумі, у землі Північний Рейн-Вестфалія (Німеччина), встановлений на міський ратуші.

Був виготовлений в 1851 році майстром Якобом Майером у спосіб фасонного сталевого лиття на металургійному підприємстві «Бохумер ферайн фюр бергбау унд Гус штальфабрикаціон». Руду для виготовлення дзвона добували відразу, у Бохумі.

Це один із трьох Дзвонів Якоба Майера, які брали участь у Всесвітній виставці 1867 року в Парижі й ставших її сенсацією. За дзвони фабрика одержала одну з п'яти більших почесних медалей.

Сталеливарний промисловець Альфред Крупп із сусіднього міста Ессену, головний конкурент Якоба Майера одержав спеціальний випуск журналу «Monde Industriel», де було розказано про дзвони з виставки. Одночасно із цим він одержав звістки, що один з його експонатів на виставці проломив підлогу й провалився в підвал. Після цього з ним трапився нервовий припадок[2].

Крупп став змагатися за першість Якоба Майера в області фасонного сталевого лиття. Він стверджував, що дзвін був зроблений з чавуна, а не з сталі і не могли б бути відлиті повторно при перевірці.

Крупп поширив в Ессене слух, що секрет виготовлення лиття сталі Якобу Майеру передали робітники, яких переманили в Круппа.

З ініціативи Круппа й за його гроші була зроблена перевірка. На перевірку Крупп виділив 2100 франків. Він давав вказівки своїм повірникам у Парижі домагатися його інтересів через гроші й зв'язки:

« Не жалуйте добрих слів і грошей, щоб завести друзів, які допоможуть вам. Будьте максимально підлесливі по відношенню до прусских, як і до французьких чиновників. »

Однак експертиза по аналізі матеріалу з якого були відлиті бохумскі дзвони підтвердила правоту Якоба Майера. Сучасні дані теж підтверджують першість Майера — лита сталь уперше була отримана в Бохумі в 1844 році, коли вона ще не була відома Круппу.

Німецькі газети виділяли цілі стовпчики для публікацій про позов між Круппом і Майером. У Бохумі після закінчення експертизи вийшов спеціальний випуск газети «Меркишер шпрехер» у якому повідомлялося про перемогу Майера.

Донецька копія[ред. | ред. код]

У 1997 р. копія дзвону (відлита в 1949 р.) була подарована місту-побратиму Бохума — Донецьку. Копія встановлена у Ворошиловському районі Донецька біля будинку адміністрації донецької міської ради.

На дзвоні надпис німецькою:

« BLASiUS HEISS ICH

STERBLICH FUR CHRISTUS STARB ICH + UNSTERBLICH DURCH CHRISTUS LEB ICH

»

Донецька копія в десять разів менше оригіналу[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. фото
  2. Мистецтво грюндерів
  3. А. К. Скибенко. 6 донецьких екскурсій. — Донецьк : Норд Комп'ютер, 2009. — С. 39.

Посилання[ред. | ред. код]