Бушкрафт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[1] Приготування лісового чаю

Bushcraft — від голландського «bosch» (ліс) і англійського «craft» (навичка, вміння, мистецтво) — мистецтво життя в лісі, в більш широкому сенсі — взагалі на природі.

Термін спочатку застосовувався по відношенню до виживання в буші, пізніше поширився на інші англомовні країни і розширив область значень до виживання в будь-яких диких природних умовах. Слово було популярним в Австралії, Новій Зеландії та Південній Африці. У широкий ужиток увійшло завдяки телевізійним передачам Рея Мірса, присвяченим мистецтву виживання в дикій природі. У нас цей термін почав застосовуватися не так давно і дискусії про його точне значення йдуть і досі.

Дослівно «бушкрафт» перекладається, як лісова майстерність чи навичка. Саме це словосполучення ввів в обіг канадський інструктор з лісового туризму і виживання в екстремальних природних умовах Морс Коханський. Оскільки цей цікавий чоловік вже в 80-х роках був дуже популярним у себе на континенті, то термін був підхоплений спочатку північноамериканськими туристами, любителями природи, а потім вже поширився по всьому світу. Треба відзначити, що поняття «бушкрафт» — це не заняття або певний спосіб життя, це саме вчення, навички, які можуть стати у пригоді і для тих, хто всього на день виїжджає в ліс, і для тих, хто постійно живе в дикій природі (професійні мисливці, геологи, працівники лісового господарства тощо). Звичайно, самі ці навички з'явилися не зненацька, просто так, вони були і є практично у кожного народу свої. Отож, це просто — здатність, при мінімумі інструментів і зручностей прожити в лісі, в дикій місцевості. Розведення вогню підручними засобами, будівництво житла за допомогою того, що можна забрати з собою в гущавину лісу, видобуток і приготування їжі, визначення рослин, вміння робити нові підручні інструменти за допомогою вже наявних (наприклад лучкову пилку, коловорот, киянку, можна зробити на місці табору за допомогою наявних деталей). Це все було і є в пам'яті кожного народу на Землі. Просто такі люди, як Морс, збирають і систематизують ці знання. Але Морс був не перший, хто почав говорити і писати про навички життя в лісі, як про науку або систему. Були й інші, одним з перших, якщо не найпершим, хто написав книгу про це, був американський траппер Хорас Кепхарт.

Бушкрафт[1] завжди поєднюється із такими заняттями, як риболовля, полювання, сталкерство, спелеотуризм тощо.

Зважаючи на різноманітність термінів та понять для визначення «бушкрафту», можна систематизовано визначити дане поняття наступним тезисом: Бушкрафт — це сукупність знань та навичок виживання в дикій природі за допомогою поєднання людських та природних засобів та інструментів, які покликані симулювати перебування людини в умовах автономного виживання, водночас забезпечуючи людину гармонійним та комфортним життям в дикій природі.

Примітки[ред. | ред. код]