Ват Арун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ват Аруна на березі Чао-Прайя
Wat Arun Ratchawararam and Royal Barge Procession.JPG

Ват Арун (тай. วัด อรุณ, храм світанку) — буддійський храм в Бангкоці, столиці Таїланду. Розташований на західному березі річки Чаопхрая. Інша назва Вата Арун — Храм Ранкової Зорі, саме в цей час він виглядає найбільш ефектно. Відомий своєю 79-метровою пагодою, прикрашеною керамічною плиткою і різнобарвною порцеляною, яка колись служила баластом на джонках, що прийшли з Китаю.

Назва[ред. | ред. код]

Назва Храму Ват Аруна походить від імені індійського божества ранкової зорі — Аруна.

Історія[ред. | ред. код]

Раніше на цьому місці існував храмовий комплекс під назвою Ват Макок (тайська назва фрукту Spondias pinnata). Від слова "макок" походить сучасна назва міста Бангкок. У 1768 р. король Таскин, який бажав перемістити столицю в Тхонбурі, вирушив зі своїм військом вниз по річці. На світанку правитель побачив величний храм і обрав його королівською резиденцією. Згодом Правителі Рама II і Рама III реконструювали і підняли спорудження головну пагоду — пранг до висоти 74 м. З моменту спорудження в кінці 19 століття і донині всередині нього проходять чернечі служби й різні церемонії. Після перенесення столиці з Аюттаї на місце нинішнього Бангкоку храм набув статусу головного королівського храму, і до 1785 року тут зберігалася статуя смарагдового Будди, нині зберігається у великому Королівському Палаці.

Покриття храму

Будова[ред. | ред. код]

Храм має центральну вежу (пранг у кхмерській архітектурі) з чотирма малими по кутах. У ніші головної вежі розміщено рельєфне зображення бога Хінді Індра, що сидить на Ераване — триголовом слоні. Зали Ват Аруна прикрашені фресками. На вершину пагоди ведуть круті сходи, які були відкриті для відвідувачів. Проте наразі доступ нагору закритий. Храм ранкової зорі — один з найбільш значущих буддійських храмів і один з найкращих архітектурних ансамблів Таїланду.

Свята[ред. | ред. код]

Ват Аруна відомий також дуже важливою для всіх буддистів церемонією «Катхін», яка проходить в ньому щорічно в листопаді. У рамках цього заходу найпочесніші ченці країни нагороджуються особливими традиційними одежами «Катхін», які вони отримують у храмі Арун з рук самого Короля або іншого члена Королівської Сім'ї.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]