Велебіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вид на Середній Велебіт з острова Паг
Південний Велебіт

Велебіт (Velebit) — гірський масив у Хорватії. Найвища точка масиву — гора Ваганський Врх (Vaganski Vrh), 1757 м — одна з найвищих вершин країни.

Хребет витягнутий з північного заходу на південний схід уздовж Адріатичного моря, відокремлюючи узбережжя від регіону Ліка углибині країни. Хребет круто обривається біля моря. Деякі вершини, що сягають 1600 метрів, розташовані на відстані лише декількох кілометрів від морського узбережжя. Велебіт починається неподалік від міста Сень, біля перевалу Вратник, який відокремлює Велебіт від Горського Котара. Закінчується неподалік від міста Кніна, де стикається з перпендикулярно розташованими Дінарськими Альпами.

Зазвичай Велебіт поділяють на чотири частини:

  • Північний Велебіт — між перевалами Вратник і Великий Алан. Перевалом Вратник пролягає шосе від міста Сень у континентальну Хорватію. Найвища вершина — Малий Раїнац (Mali Rajinac), 1699 м.
  • Середній Велебіт — між перевалами Великий Алан і Башке Оштаріє. Через останній йде дорога від узбережжя до міста Госпич, столиці Ліки. Найвища вершина — Шаторина (Šatorina), 1624 м.
  • Південний Велебіт — між Башке Оштаріє і Малий Алан. Найвищі гори знаходяться в національному парку Паклениця, розташованому в цій частині хребта — Ваганський Врх (1757 м) і Свето Брдо (1753 м).
  • Південно-східний Велебіт — частина хребта, розташована на деякій відстані від моря, між перевалом Малий Алан і Кніном. Суттєво нижче за інші частини Велебіта.

Вся територія Велебіта оголошена природним парком, на його території розташовані два національних парки — Північний Велебіт і Паклениця. На території масиву знаходяться дві найглибші печери Хорватії — Лукіна яма (Lukina jama) 1392 м завглибшки та Словачка яма (1320 м).

Посилання[ред.ред. код]