Великий шолом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Великий шолом або великий шлем — здобуття усіх найпрестижніших титулів у певних видах спорту впродовж одного року.

  • В тенісі великий шолом включає в себе виграш відкритих чемпіонатів Австралії, Франції, Британії та Сполучених Штатів.

Детальніші відомості з цієї теми Ви можете знайти в статті Турніри Великого шолому (теніс).

  • В гольфі — турніри Мастерз, Відкритий чемпіонат Сполучених Штатів, відкритий чемпіонат Британії, чемпіонат професійного туру Америки (ПГА).
  • В регбі — виграш однією командою впродовж одного року усіх матчів «Турніру шести націй». Про великий шолом говорять також тоді, коли одна із команд південної півкулі виграє усі матчі під час свого турне в Європі.
  • В формулі-1 великий шолом — (за аналогією з тенісом) досягнення гонщика, який показав найкращий час кола у кваліфікації і гонці, був серед лідерів у гонці від старту до фінішу і здобув в ній перемогу. Великий шолом вважається винятковим досягненням у Формулі-1, хоча за нього не дають ні очок, ні інших нагород.

Термін великий шолом вживається також

  • У бриджі — успішно виконаний контракт на 13 взяток.
  • У бейсболі — хоумран при повних базах — чотири очки за одним ударом.

Походження і питання про правильну вимову[ред.ред. код]

Походження терміну до кінця не вияснене. В українській мові це запозичення від англійського Grand Slam або французького Grand Chelem, однак Оксфордський словник висловлює тільки припущення про походження терміну в англійській мові. Запозичення терміну українською мовою відбулося через російську, в якій він звучить «большой шлем». В українській мові вимова терміну перетворилася на «великий шолом», хоча таке перетворення сумнівне.

Вперше термін став вживатися при грі в карти: у вісті й бриджі, де означав максимальний можливий контракт. Потім термін запозичили спортивні журналісти, які писали про теніс. Згодом низку великих досягнень у інших видах спорту теж почали називати великим шоломом.

Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.