Вергінська зірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Вергінська зірка

Верґінська зірка (грец. Ήλιος της Βεργίνας) або Верґінське сонце є символом, художнім відображенням зірки, що має шістнадцять променів. Воно було знайдено в 1977 році під час археологічних розкопок в Верґіні (грец. Βεργίνα), Північній Греції професором Манолісом Андронікосом (грец. Μανώλης Ανδρόνικος). Зірка прикрашала золоту гробницю одного з царів Стародавньої Македонії.

Андронікос описав символ як: зірку, сяйво зірки чи сяйво сонця. Сам він вважав, що гробниця, де була знайдена зірка, належить Філіппу ІІ Македонському, батьку Александра Великого; на думку інших істориків, це гробниця царя Філіппа ІІІ Аррідея. Її можна побачити в археологічному музеї Верґіни, недалеко від місця де вона була знайдена. Інший варіант «зірки», що мав 12 променів, був на гробниці Олімпіади, матері Александра Македонського.

Прапор грецького регіону Македонія
Прапор Республіки Македонія 1991-95 рр.
Прапор грецької Македонії в префектурі Козані

Сучасне використання[ред.ред. код]

Верґінська зірка є національним символом македонців та використовується як в Грецькій частині Македонії, так і в колишній югославській республіці (Республіка Македонія), де має назву Верґінська зірка (Ѕвездата од Вергина) або Зірка з Кутлеша (Ѕвездата од Кутлеш), за слов'янським та турецьким ім'ям міста (мак. Кутлеш, тур. Kütles). Саме через використання зірки на прапорі колишньої югославської республіки мав місце конфлікт між Республікою Македонія та Грецією, після якого Республіка Македонія вимушена була змінити прапор.

Тлумачення символу[ред.ред. код]

Значення Верґінської зірки під питанням. Археологи сперечаються, чи є зірка символолом Македонії, емблемою династії Аргеідів, релігіозним символом, що представляє дванадцять богів Олімпу, чи просто декоративною прикрасою. Сам Андронікос тлумачив її як «емблему царюючої династії Македонії». хоча Євген Борза (англ. Eugene Borza) зауважував, що зірка часто зустрічалася в македонському мистецтві.

Джон Пол Адамс зауважує на доволі довге використання «зірки» як декоративний елемент в грецькому мистецтві і каже, що не можна з точністю знати, чи була вона царським символом Македонії, чи національним.

Зображення зірки з 16 та 8 променями в той час часто з'являлися на Македонських та Еллінських монетах і щитах. Також є декілька зображень Афінських гоплітів, на щитах яких також присутній цей символ. Цікаво, що до відкриття Андронікосом зірки на гробниці в 1977 році він розцінювався просто як прикраса.

Посилання[ред.ред. код]