Вибух у Галіфаксі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хмара диму і пилу від вибуху
Руйнування у місті

Вибух у Галіфаксі (англ. Halifax Explosion) — вибух, що стався 6 грудня 1917 року в гавані канадського міста Галіфакс. Французький військовий транспорт «Монблан», завантажений вибухівкою (тротилом, піроксиліном і пікриновою кислотою), зіткнувся з норвезьким кораблем «Імо». В результаті зіткнення на судні почалася пожежа, що призвела до вибуху вантажу, в результаті якого були повністю зруйновані порт і значна частина міста. Близько 2 тис. людей загинули під уламками будівель та внаслідок численних пожеж, що почались у місті в результаті вибуху. Приблизно 9 тис. осіб отримали поранення, 400 втратили зір.

Вибух у Галіфаксі входить до числа найсильніших вибухів, влаштованих людством, і найпотужнішим вибухом до моменту створення ядерної зброї.

Перебіг подій[ред. | ред. код]

Допоміжний транспорт «Монблан» (довжина 97,5 м, ширина 13,6 м, місткість 3121 т) 25 листопада 1917 року встав під завантаження у Нью-Йоркському порту. На нього завантажили рідку і суху пікринову кислоту — 2300 тонн; тротил — 200 тонн, піроксилін — 10 тонн, бензол в бочках — 35 тонн. Судно прямувало до Бордо. Проміжним пунктом на маршруті був Галіфакс, де формувалися конвої для переходу через Атлантику. «Монблан» прибув на зовнішній рейд Галіфакса увечері 5 грудня. Наступного ранку близько 7 години «Монблан» почав заходити в порт. В цей час з порту почав виходити норвезький пароплав «Імо».

В результаті ризикованих маневрів капітанів «Імо» протаранив «Монблан» у правий борт, при цьому було пошкоджено кілька бочок з бензолом. Капітан «Імо» одразу наказав дати задній хід, вивільнивши своє судно з пробоїни, і відійшов. Від іскор спалахнув бензол і почалася пожежа. Знаючи про характер вантажу, капітан «Монблану» наказав команді покинути судно, після чого команда успішно дісталися берега, покинувши судно та небезпечний вантаж напризволяще. Палаючий «Монблан» почав дрейфувати в бік берега і дійшов, таким чином, до дерев'яного пірса.

Про характер вантажу на «Монблані» в Галіфаксі знали лічені одиниці. Мешканці міста з цікавістю розглядали палаючий транспорт. О 9 годині 06 хв. стався вибух, потужність якого була такою, що 100-кілограмовий шматок шпангоута «Монблану» відлетів від місця вибуху на 12 миль (19 км).

У мистецтві[ред. | ред. код]

Про вибух у Галіфаксі в 2003 році був знятий міні-серіал «Зруйноване місто».

Посилання[ред. | ред. код]