Витік нафти з танкера Ексон Вальдез

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Витік нафти з танкера Ексон Вальдез
Exval.jpeg
Тип Розлив нафти
Причина Посадка на мілину
Місце Затока Принца Вільгельма, Аляска
Країна США
Дата 23 березня 1989
Вікісховище Загибель танкера Exxon Valdez
загибель танкера. Карта розташування: Аляска
загибель танкера
загибель танкера
Ліквідація наслідків аварії «Ексон Вальдез»

Витік нафти з танкера Ексон Вальдез — аварія танкера Ексон Вальдез є однією з найбільш спустошливих катастроф на морі. Віддаленість району, доступного лише з гелікоптера чи теплохода, ускладнила реагування влади та промисловості. Цей регіон був середовищем життя лосося, морської видри, тюленя та морських птахів. Протягом перших кількох днів густа плівка нафти покрила велику область в протоці Принца Вільяма.

Аварія[ред. | ред. код]

23 березня 1989 р. повністю завантажений нафтою танкер Ексон Вальдез відійшов від нафтового терміналу в Вальдезі на Алясці і взяв напрямок на південь через протоку Принца Вільяма. Капітан Джозеф Хейзлвуд повідомив по рації берегову охорону, що потрібно змінити курс, щоб запобігти зіткненню з невеликими айсбергами, які дрейфували в протоці від льодовика Колумбія. Капітан одержав дозвіл змінити курс північніше в напрямку перешийка. Перед тим, як піти в свою каюту капітан Хейзлвуд проінструктурував третього помічника Грегорі Коузінса: «Почати повертати в прошийок, як тільки корабель буде на траверзі острова двома хвилинами вище».

Хоча Коузінс справді давав команду рульовому керувати судном вправо, воно не поверталося достатньо швидко і в 12:04 24 березня 1989, корабель наштовхується на риф. Невідомо чи помічник капітана віддав команду занадто пізно, чи рульовий виконував її занадто повільно.

Приблизно 11 мільйонів американських галонів сирої нафти було розлито, зачепивши 1 900 км берегової лінії.

Дії по ліквідації[ред. | ред. код]

Ліквідаційне підпалювання нафти проводилося протягом ранніх стадій пролиття в зоні катастрофи, ізольованої від решти регіону вогнетривким бумом. Воно було відносно успішним, але через несприятливу погоду не було проведено додаткових підпалів. Пізніше почалася механічна частина ліквідації, проте збиральники не могли працювати на повну потужність через товстий шар нафти та водорості, що забивали механізми. Передача нафти з тимчасових кораблів в більш постійні контейнери теж була ускладнена її вагою та товщиною. В додаток, була здійснена спроба використати дисперсанти, але їх використання, як виявилося, було суперечливим. Їх застосовувала приватна компанія, але через малу хвилю на воді змішування їх з нафтою належним чином не відбулося.

Наслідки[ред. | ред. код]

Три дні опісля того, як корабель пішов на дно, шторм розніс свіжу нафту в напрямку скелястих берегів острова Лицаря. Після трагедії Конгрес США заборонив доступ компанії власнику судна у води Аляски. Ексон витратила близько 2 мільярдів доларів на збирання нафти і ще 1 мільярд на виплати за цивільні та кримінальні злочини. (Ексон повернула собі частину цих коштів через одержані страхові виплати та зменшення виплати податків.) Пізніше суд призначив виплатити ще 5 мільярдів доларів, як каральний захід. Після подання скарги в апеляційний суд суму виплат було зменшено до 4 мільярдів, на захисті позиція Ексону полягала в тому, що складу злочину не було, а був нещасний випадок.

Посилання[ред. | ред. код]