Включення в мінералах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вклю́чення в мінералах (рос. включения в минералах, англ. inclusions in minerals, dirt; нім. Einschluß m in Mineralen n pl) — герметично ізольовані в процесі кристалізації ділянки в мінералах, що мають з ними фазову межу. Включення можуть бути сторонніми — ксеногенними (кристалічними, рідкими, газовими), або материнськими — аутигенними речовинами. Останні — це залишки мінералотвірного середовища.

Мінералом-господарем (рос. минерал-хозяин, англ. host mineral, нім. Wirtmineral n) називають мінерал, який містить включення. (Н.Rosenbuch, 1873.)

За часом утворення розрізняють включення первинні — захоплені кристалами мінералів під час їх росту й розміщені переважно згідно з шарами наростання кристалів, та вторинні — захоплені при заліковуванні тріщин.

Серед вторинних включень розрізняють ранньовторинні та пізньовторинні. Включення можуть бути однофазовими, двофазовими (рідина + пухирець газу, рідина + кристал, рідше дві рідини, які не змішуються) та багатофазовими (рідина + пухирець газу + кристали твердих фаз, найчастіше NaCl i KCl). Звичайно однофазові рідкі включення бувають у мінералах, що утворилися з холодноводних розчинів (нижче 50-600°С); дво- та багатофазові включення характерні для магматичних та постмагматичних утворень.

Розрізняють:

  • включення емульсійні (дуже дрібні округлі включення одного мінералу в другому. Утворюються під час розпаду твердих розчинів, а також при заміщенні одного мінералу іншим);
  • включення неструктурні (механічні включення в мінералах);
  • включення орієнтовані (структурно зумовлені епітоксичні наростання мінералів);
  • включення структурні (включення орієнтовані).

Література[ред.ред. код]

Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.