Врецьона Володимир Омелянович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Врецьона Володимир)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Врецьона Володимир
Народився 11 червня 1907(1907-06-11)
Винники, Львівська область
Помер 4 вересня 1967(1967-09-04) (60 років)
Нью-Йорк, США США
Національність українець
Діяльність лікар
Відомий завдяки діяч УВО і ОУН.
Посада член УЛТ
Партія ОУНР
Родичі Брат Євген

Володи́мир Врецьо́на , «Влодек» (11 червня 1907, м. Винники — †4 вересня 1967, Нью-Йорк, США) — член куреня Лісові Чорти від 1928 до 1960 року, лікар, член ОУН, комендант пластової округи Львів-місто 1928–1930, очолював провід підпільного Пласту 1931–1932, причасний при творенні Тимчасового Правління Ярослава Стецька 1941, член-засновник Українського Лікарського Товариства в США та Українського Інститу Америки.

Закінчив філію Академічної гімназії у Львові (1926 р.). За освітою — медик. Почавши однорічну лікарську практику, працював у жіночій клініці Львова.

З 1936 року і до другої світової війни мав практику в Сколе.Очолював провід підпільного Пласту 19311932 рр., причетний до утворення Тимчасового Правління Ярослава Стецька у 1941р.

Воєнні дії примусили його покинути місце своєї лікарської праці у Сколе та переїхати на Захід. У Кракові працював в жіночій клініці, щоб продовжувати розпочату ще у Львові спеціалізацію в генікології. У вільний від лікарської праці час д-р В. Врецьона, був дуже активний у революційних колах ОУН, що готувалися тоді до повернення в Україну. Провід доручив йому керувати медично-санітарною роботою. Він організовував для членів ОУН курси організаційно-санітарної справи та курси першої допомоги під час воєнних дій для української громади в Кракові.

Коли влітку 1941 р. постала можливість, д-р В Врецьона був одним з перших, кого вислала організація через існуючі ще тоді кордони до Львова, щоб він організував там медично - санітарну службу. Увесь вільний час 1941-1942-х рр. присвячував Українському Червоному Хресту. З дружиною д-ром Біленькою, д-ром T. Воробцем та д-ром M. Григорчуком організував при організації мережі станиць і санітарних пунктів по всій Західній Україні.

Головна і найважча праця в УЧХ припала д-рові В.Врецьоні, коли ранньою зимою німці звільнили полонених українців, колишніх військових радянської армії. Без жодного санітарного огляду випущено на волю сотні тисяч полонених, багато з яких або вже були хворі або щойно заразилися плямистим тифом. Пророблена тоді Українським Червоним Хрестом робота залишиться на сторінках нашої історії. А д-р В.Врецьона був один з головних працівників УЧХ, що несли допомогу нашим полоненим.

Після ліквідації німцями УЧХ д-р В. Врецьона став керівником Лікарської Палати у Львові, залишаючись на посаді аж до приходу комуністів у 1944 році.

Внаслідок воєнних дій у 1944 році виїжджає до Австрії, де працює лікарем у Сан-Пальтен, а опісля — при ІРО в Зальцбурзі.

У вересні 1949 року прибув до США і, склавши лікарські іспити в штаті Нью-Йорк, почав працювати в шпиталі в Бей-Шор на Лонг-Айленді. Останніх шість років працював приватним лікарем, там же. Член-засновник Українського Лікарського Товариства в США та Українського Інституту Америки. Виступав з доповідями для Відділу Нью-Йорк у 1952-53 роках, був головою Наукового З'їзду УЛТПА в Чікаґо в І966 році.

Несподівано помер у Бей-Шор, штат Нью-Йорк, США, 4 вересня 1967 року. Похований у Торонто на цвинтарі Park Lawn.

Брат Євген Врецьона — відомий діяч УВО, ОУН, УГВР.

Література[ред. | ред. код]

  • «Lisovi Chorty» historical memoirs 1922–1945
  • Байцар Андрій. Видатні винниківчани: Науково — краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Львів-Винники, 2012. — 88с.
  • Байцар Андрій. Винниківчани в лавах ОУН-УПА. // Винниківський вісник №422-423, січень-лютий 2013 р.