Вулканізація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вулканізація (n = 0, 1, 2 ...)

Вулканіза́ція — процес перетворення сирого каучуку на гуму шляхом нагрівання його з сіркою. Цей процес був розроблений американським винахідником Чарлзом Гудьїром 1844 року.

Загальний опис[ред.ред. код]

Сирий каучук має низьку міцність і дуже липкий, особливо при нагріванні, а на морозі стає твердим і ламким. Тому для виготовлення різних виробів у сирому вигляді каучук непридатний. Свої цінні властивості каучук набуває при вулканізації, тобто при нагріванні з сіркою. Вулканізований каучук називають гумою.

При процесі вулканізації з каучуку, сірки і наповнювача (переважно сажі) виготовляють суміш, якою наповнюють відповідні форми і під тиском нагрівають. При 130—160°С каучук взаємодіє з сіркою і його молекули зв'язуються між собою атомами сірки. Частково вони зв'язуються між собою і безпосередньо. Зв'язок між ними здійснюється за рахунок вільних валентностей, які виникають при розриві подвійних зв'язків.

Вміст сірки у вулканізованому каучуку становить 1—3%. Вулканізований каучук значно більш еластичний і міцний, ніж сирий. Сирий каучук розчиняється в органічних розчинниках, зокрема в бензині (каучуковий клей), а вулканізований не розчиняється, а лише набухає.

Прискорювачi вулканiзацiї[ред.ред. код]

Iнгредієнти гумових сумiшей, якi пришвидшують вулканiзацiю та формують поперечнi мiжмакромолекулярнi зв'язки каучуку, покращуючи механiчнi властивостi ґуми (сульфенамiднi похiднi меркаптобензтiазолу, гуанiдини, ксантогенати, дитiокарбамати та ін.).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Ф. А. Деркач «Хімія» Л. 1968
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0