Віджняна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віджняна (санскр. vi — префікс «роз-» і jnana — знання, пізнання, тобто розпізнавання, що розрізняє пізнання) — поняття індійської філософії та психології, що означає розрізняльне пізнання[1], усвідомлення, розуміння[2]; у Буддизмі відноситься до свідомості в широкому сенсі[3].

У буддійському вченні психофізичний світ складений з п'яти скандх, або груп елементів (дхарм), — рупа (тілесна форма), ведана (відчуття), санджня (сприйняття), санскара (вольові імпульси) і, нарешті, віджняна, або усвідомлення самого себе[4].

У буддійської концепції причинно-наслідкового породження (пратітья самутпада) віджняна, яка ототожнюється зі свідомістю «я» індивіда, є однією з ланок (нідан) ланцюга причинності і, таким чином, не має вічного та незалежного існування, але постійно генерується знову як результат авідьї (невідання)[5].

Центральне місце поняття віджнана займає в школі йогачара, яка також називається віджняна-вада, оскільки визнає свідомість єдиною реальністю. Вісім видів віджняни — це п'ять видів чуттєвого сприйняття, розумова свідомість (мановіджняна), помилкова свідомість «я» (кліштамановіджняна) і так звана алая-віджняна[6]. Алая-віджняна є «сховищем» всіх можливих станів та вражень, що проявляються в певний момент під дією карми. Вона служить єдиним джерелом всіх інших видів віджняни, і, отже, в цілому того, що вважається «реальністю».

У веданті віджнянамайя-коша — перша з «оболонок» тонкого тіла (сукшма-шаріри), якщо розглядати їх «зі сторони» каузального, причинного тіла (карана-шаріри). Віджняну як дискурсивне, розрізняльне пізнання перевершує Праджня — цілісна інтуїтивна «мудрість»[7].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. С. Радхакрішнан, Індійська філософія, Т. I, ч. II, гл. 11, II.
  2. С. Радхакрішнан, Індійська філософія, Т. II, ч. III, гл. 8, XXXV.
  3. С. Радхакрішнан, Індійська філософія, Т. I, ч. II, гл. 7, XII.
  4. С. Чаттерджи, Д. Датта, Індійська філософія, ч. 4, гл. II.6.
  5. С. Радхакрішнан, Індійська філософія,Т. I, ч. II, гл. 7, XIII.
  6. С. Радхакрішнан, Індійська філософія Т. I, ч. II, гл. 11, IV.
  7. Р. Генон. Людина та її здійснення згідно з Ведантою, гл. XIV.

Література

[ред. | ред. код]
  • Радхакришнан С. Индийская философия.— М.: Академический Проект; Альма Матер, 2008.—1007 с. — (Концепции) ISBN 978-5-8291-0992-9 (Академический Проект) ISBN 978-5-902766-34-6 (Альма Матер)
  • Чаттерджи С., Датта Д. Индийская философия/Пер. с англ., под ред. В. И. Кальянова. — М.: Академический Проект; Альма Матер, 2009.— 365 с. — (Серия «Концепции») ISBN 978-5-902766-55-1 (Альма Матер) ISBN 978-5-8291-1137-3 (Академический Проект)