Відьмак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Відьмак — або відьмар, відьмун; персонаж слов'янської міфології, що володіє чаклунськими здібностями. Також відомий як, перевертень, чаклун, відун.

Походження терміну[ред.ред. код]

Походження йде від праслов'янської *vědě «я знаю», давньо-руської вѣдь «чаклунство, відьомство, знання».

Класифікація[ред.ред. код]

За повір'ями, відьмак, як і відьма, може бути природженим і навченим.

Іноді згадуються відьмаки, що лояльно ставляться до людей: замовляють хвороби, лікують людей і тварин, забороняють чаклункам чинити зло, захищають людей.

Особливості[ред.ред. код]

У відьмака дві душі: людська і демонічна. Українська міфологія трактує відьмака як главу роду (клану), який має магічні здібності та йде за горизонт дорогами Нави. Українські відьмаки володіли секретами щастя і долі, отриманими від «Морока» в нагороду за те, що не піддалися на його спокуси.

Здібності і навички[ред.ред. код]

Відьмак наскрізь бачить всіх відьом і чаклунів в околиці, управляє відьмами, які сповідаються перед ним у тій шкоді, яку вони заподіяли людям[Джерело?].

Вночі, через отвір під колінною чашечкою, під стегном або під куприком душа відьмака може виходити з тіла.

Напередодні Різдва й Великодня відьмаки збираються на перехрестях доріг, там танцюють, веселяться і люб'язнічають один з другим, а також літають на Лису гору.

Часто має огидний характер. Використовує свої здібності для зведення рахунків з недругами.

Має навички вільного поводження з людськими органами: може вийняти у людини очі й повернути їх на місце без будь-якої шкоди для неї. Так само може подмухати в рот і вийняти всі зуби. Крім того посідає «погане око» — може подивитися у вічі людині таким поглядом, що та зараз же розхворіється і через кілька днів помре.

Вміє керувати бджолами, розганяти хмари. Проти нього безсилі чари русалок. Відьмак здатний бути перевертнем: він перетворюється на коня, метелика, вовка і т.ін.

Відьмак не втрачає своєї сили і після смерті: б'ється на могилах з мерцями, не пропускаючи їх у село, і завжди перемагає.

У культурі[ред.ред. код]

  • У циклі фентезійних романів «Відьмак», польського письменника Анджея Сапковського, відьмаки — це лицарі з надприродними можливостями, які володіють магією та захищають людей від чудовиськ та інших темних сил.

Див. також[ред.ред. код]