Вікіпедія:Інклюзіанство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Символ інклюзіанства

Інклюзіа́нство (від лат. inclusio — включення) — філософія, якої дотримуються учасники Вікіпедії, котрі схвалюють збереження й виправлення проблематичних статей замість їхнього вилучення. Інклюзіанці (користувачі, що сповідують інклюзіанство) також менше стурбовані питанням значимості — і замість цього зосереджуються на правдивості статті, її відповідності фактам. Протилежною, а тому часто конфліктуючою з інклюзіанством точкою зору є «Видалянство».

Якщо, наприклад, стаття має хороший вміст, але погане оформлення, то інклюзіанець розглядатиме хороший вміст як причину зберегти статтю, як коли-небудець, віритиме, що вікі-процес з часом покращить нестандартне оформлення.

Улюблена фраза інклюзіанців — англ. «Wiki не паперова енциклопедія». Оскільки Вікіпедія не має таких обмежень, як паперова енциклопедія, то немає жодної потреби обмежувати вміст так, як це робить Британська енциклопедія. Через значну кількість статей також не виникає проблем із продуктивністю. Інклюзіанці стверджують, що автори повинні менш упереджено дивитися на критерії змісту статей. Статті про людей, місця й поняття у вигляді маленької замітки цілком прийнятні для Вікіпедії в цьому сенсі. Деякі інклюзіанці не вважають проблемою факт включення сторінок, які дають фактичний опис кожної сучасної людини на планеті.

З точки зору «видалянця», інклюзіанці виступають за збереження матеріалу й інформації, яка є нестандартною, або неадекватно перевіреною. Однак інклюзіанці відповідають, що немає шкоди у збереженні матеріалу, котрий може бути покращений, коли інформація про нього стане більш доступною. Інклюзіанці також вважають, що ВП не повинна бути поганою копією Британської енциклопедії — а швидше унікальною енциклопедією, котра має стати «загальною сумою знання людства». Крім того, інклюзіанці вважають, що поняття «значимості», ідея, котру «видалянці» широко використовують як підставу для того, щоб вибрати, які статті залишати, а які видаляти, зазвичай не має об'єктивних критеріїв, а походить від простого есе, яке не є істиною в останній інстанції і навіть не правилом. Вони стверджують, що впевненість відносно такого поняття приносить більше шкоди, ніж користі для цілей проєкту.

Деякі інклюзіанці розглядають проєкт як цілковито новий і революційний спосіб зберігати і організовувати всі знання людства.

Через прийняття великої кількості дрібниць, маленьких статей, нетрадиційних тем і неакадемічних статей інклюзіанці можуть опинитися в опозиції до тих, хто має більш суворі погляди на належний зміст енциклопедії.

Інклюзіанство має паралелі з евентуалізмом і юридичною презумпцією невинності. Не можна однозначно назвати багатьох учасників ВП інклюзіанцями, позаяк ця філософія може змішуватися з «мерджизмом» або іншою вікі-філософією.

Приклади

[ред. код]
  • Усі школи України заслуговують на статті.
  • Усі патенти України/США заслуговують на статті.
  • Словникова стаття, в більшості випадків, має потенціал стати енциклопедичною статтею.
  • Всі музичні альбоми заслуговують на статті.
  • Якщо єгипетський фараон, про якого невідомо нічого, крім імені, заслуговує на статтю, то чим гірший будь-який теперішній кандидат наук?
  • Критерій сторічної значимості для енциклопедії, котру можна змінювати кожен день, позбавлений сенсу.

Див. також

[ред. код]

Посилання

[ред. код]