Вікіпедія:Бібліотека Вікіпедії/ВД

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Wikipedia Library owl.svg Бібліотека Вікіпедії
Closed Access logo white.svg
Open Access logo PLoS white.svg
Підтримка відкритого доступу

Бібліотека Вікіпедії підтримує відкритий доступ. Фактично, це — одна з п'яти наших основних цілей. Аби зрозуміти, чому ми все ще співпрацюємо з традиційними видавництвами, див. пояснення. Така співпраця є своєрідним доповненням, яке допомагає рухатися вперед, до повнішого, більш відкритого майбутнього наших знань.

Відкритий доступ (ВД) — це право та свобода читання досліджень, переважно онлайн, в ідеалі з можливістю повторно використовувати ці дослідження без будь-яких обмежень. ВД Gratis — це свобода читання, а ВД Libre — повна свобода читання та повторного використання. Повна свобода, як сказано в Будапештській ініціативі відкритого доступу (BOAI), включає:

«вільну доступність в публічному сегменті інтернету, зі змогою для кожного користувача читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, відшукувати чи посилатися на повні тексти цих статей, сканувати їх для індексування, переносити їх у формі даних до різних програм, або ж використовувати їх з будь-якою іншою легальною метою без фінансових, юридичних чи технічних обмежень за винятком тих, які стосуються самого доступу користувача до інтернету. Єдиним обмеженням на репродукцію та поширення, а також єдиною роллю авторського права у цій галузі повинно бути надання авторам контролю над цілісністю своєї роботи, а також права на те, щоб їх визнавали та цитували відповідним чином.»

Бібліотека Вікіпедії — це відкритий дослідницький центр, що служить спільноті дописувачів Вікімедіа. Ми зацікавлені у всіх проєктах та партнерствах, що допомагають редакторам проводити якісніші дослідження. Тоді як ми досягли певних успіхів в отриманні пожертв на доступ до платних ресурсів від таких видавництв як Elsevier та JSTOR, ми підтримуємо ширший перехід до відкритого доступу. Щоб дізнатися більше про те, чому наша стратегія фокусується на платних партнерствах, див. наше пояснення. Ми визнаємо, що сучасна бібліотека повинна допомагати редакторам шукати та використовувати ресурси з відкритим доступом, оскільки таких ресурсів стає все більше, й вони є все якіснішими, а також вони забезпечують оптимальний досвід для читачів енциклопедії, коли ті намагаються перевірити джерела, використані у Вікіпедії. На цій сторінці йдеться про шляхи, якими Ви та ми можемо скористатися, аби просуватися все далі не просто до відкритих знань, а до відкритого доступу до наукових ресурсів, на яких базуються ці знання.

Ресурси відкритого доступу[ред. код]

Гарвестери та реєстри репозитаріїв відкритого доступу[ред. код]

Дозволяють здійснювати глобальний пошук у масиві репозитаріїв

 • Гарвестер української наукової інформації вебсайт — система, що надає можливість одночасного пошуку в електронних повнотекстових бібліотеках України.
 • Directory of Open Access Journals вебсайт — міжнародний мультидисциплінарний каталог журналів відкритого доступу, безкоштовний доступ до повнотекстових рецензованих наукових журналів з усіх галузей знань та різними мовами.
 • OpenDOAR вебсайт — перелік репозитаріїв відкритого доступу.
 • Directory of open access books сайт DOAB — ресурс дає доступ до метаданих та повних текстів книг академічних видавництв у відкритому доступі в мережі Інтернет.

Журнали відкритого доступу та портали періодичних видань[ред. код]

Докладніше Список журналів відкритого доступу, інституційні репозитарії в Україні

 • PubMed Central вебсайт — безкоштовний цифровий архів літератури з біомедичних наук та наук про життя.
 • arXiv: вебсайт — загальнодоступні публікації з фізики, математики, комп'ютерних наук, біології.
 • PLOS: вебсайт — журнали відкритого доступу Public Library of Science — неприбуткової організації науковців, діяльність якої направлена на створення наукової та медичної літератури для публічного відкритого доступу.
 • BioMed Central: вебсайт — база даних рецензованих журналів відкритого доступу з біології, медицини, технологій та суміжних наук.
 • PeerJ: вебсайт
 • eLife: вебсайт
 • BMJ Open: вебсайт
 • Springer Open: вебсайт
 • SAGE Open: вебсайт
 • Наукова періодика України — відкритий доступ до наукових журналів та збірників наукових праць, виданих в Україні, в основному за останні роки, але є і з глибоким архівом (від першого числа). Найбільше у Європі сховище безкоштовних повних текстів наукових статей.
 • Архів газети «Свобода» — архів найстаршої у світі україномовної газети «Свобода», що виходить безперервно з 1893 року. Aрхів налічує понад 24 тисячі номерів газети. Роки 1893—2015 відкриті для всіх.
 • Архів газети «The Ukrainian Weekly» — архів «The Ukrainian Weekly» — англомовного додатку (з 1971 тижневика), видання Українського Народного Союзу. Виходить з 1933 у Джерсі-Сіті (як додаток до щоденника «Свобода», з 1971 самостійно).

Електронні бібліотеки України[ред. код]

 • Інститут історії України НАН України — на порталі розміщені електронні версії досліджень та монографій сучасних українських істориків, українська історична періодика.
 • Діаспоріана — електронна бібліотека «Diasporiana» є проєктом зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції. Містить рідкісні видання різного спрямування, в тому числі періодичні.
 • Електронна бібліотека української діяспори (ukrbiblioteka.org) — колекція друкованих видань в електронному форматі‚ створена для збереження‚ популяризації і розповсюдження інтелектуальної спадщини поколінь українців‚ які проживали і проживають в Америці.
 • Бібліотека Херсонеського музею — Bibliotheca Chersonessitana містить оцифровані рідкісні видання ХІХ-початку ХХ ст.: Записки Одесского Общества Истории и Древностей, Известия Императорской Археологической Комиссии, Известия Русского Археологического Института в Константинополе, Известия Таврической Ученой Архивной Комиссии, Материалы по Археологии России, Отчеты Археологической Комиссии, а також видання Херсонеського музею та інше.
 • Електронна бібліотека авторефератів дисертацій на сайті Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського НАН України — база близько 40 тис. текстів авторефератів дисертацій, захищених в Україні з 1998 р.

Див. також[ред. код]