Вікіпедія:Вікіпедія для школи/2020—2021/Регламент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Банер конкурсу «Вікіпедія для школи»


Регламент конкурсу «Вікіпедія для школи»

1. Терміни[ред. код]

Терміни, що використовуються в Регламенті:

 • Відповідальний (Відповідальна) за Конкурс — особа, яка відповідає за проєкт чи напрям від Організатора (затверджується рішенням Правління Організатора);
 • Вікіпедія — сайт https://uk.wikipedia.org;
 • Журі — група осіб, яких затверджує Організаційний комітет з метою здійснення оцінки статей, які беруть участь у конкурсі;
 • Тема — визначена тема з написання статті (шкільний предмет), за якими будуть створені Курси;
 • Конкурс — конкурс статей до Вікіпедії «Вікіпедія для школи»;
 • Конкурсанти — педагоги, які беруть участь у Конкурсі у формі написання та поліпшення статей у Вікіпедії, і виконали Умови участі у Конкурсі.
 • Конкурсний шаблон — спеціальний шаблон на сторінці обговорення створеної чи поліпшеної статті, підготовлений Організаційним комітетом, доступний за посиланнями https://uk.wikipedia.org/wiki/Шаблон:Wiki_for_school-week-new (для створених статей) і https://uk.wikipedia.org/wiki/Шаблон:Wiki_for_school-week-improved (для поліпшених);
 • Конкурсні статті — статті у Вікіпедії, створені або поліпшені Конкурсантами у рамках Конкурсу, і належним чином оформлені у Outreach Dashboard;
 • Курс — для участі у Конкурсі Конкурсанти мають записатися на Курс відповідного предмету і вибирати собі статтю або кілька статей в розділі «Статті». Детальніше про курси можна прочитати на сторінках довідки за вебадресами: https://uk.wikipedia.org/wiki/Довідка:Сторінки_курсів і https://meta.wikimedia.org/wiki/Programs_%26_Events_Dashboard/Using_the_Dashboard/uk;
 • Організатор — громадська організація «Вікімедіа Україна»;
 • Організаційний комітет — група осіб, які координують проведення конкурсу, склад якого затверджується відповідальним (відповідальною) за конкурс від Організатора;
 • Офіційний сайт — сайт http://ua.wikimedia.org;
 • Правила і настанови Вікіпедії — сукупність правил і настанов Вікіпедії, зокрема в галузі захисту прав інтелектуальної власності, які встановлені Фондом Вікімедіа та спільнотою Вікіпедії; доступні за вебпосиланням: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Правила_і_настанови;
 • Умови участі у конкурсі — 1) мати досвід роботи в закладі освіти та/або педагогічну освіту; 2) володіти українською мовою; 3) зареєструватися у Вікіпедії; 4) надати свої дані Організатору через форму реєстрації; 5) записатися на сторінку відповідного курсу у рамках Конкурсу, для чого ознайомитися з Outreach Dashboard; 6) бажано поставити на сторінці обговорення статті конкурсний шаблон.
 • Фонд Вікімедіа — Wikimedia Foundation Inc., неприбуткова організація, яка підтримує вікіпроєкти, зокрема Вікіпедію, Вікісховище, Вікімандри, Вікіновини, Вікіджерела тощо;
 • Outreach Dashboard — вебпортал, який дає можливість відслідковувати прогрес створених статей у рамках інтерактивних курсів, доступний за електронною адресою https://outreachdashboard.wmflabs.org;

2. Загальні положення[ред. код]

2.1. Метою Конкурсу є створення та поліпшення статей у розділі Вікіпедії українською мовою на теми діючої шкільної програми з окремих предметів через залучення педагогів та популяризацію вікіпроєктів у різних професійних середовищах.

2.2. Конкурс проводиться на теми шкільної програми із таких предметів: «Англійська мова», «Всесвітня історія», «Географія», «Зарубіжна література», «Інформатика», «Історія України», «Математика», «Мистецтво», «Українська література», «Українська мова», «Фізика». Предмети погоджуються Відповідальним (Відповідальною) за Конкурс.

2.3. Організатор залишає за собою право на внесення змін та доповнень до умов проведення конкурсу, його регламенту, призів і відзнак.

3. Конкурсанти[ред. код]

3.1. Конкурсантами можуть бути будь-які педагоги (тобто люди, які мають досвід роботи в закладі освіти та/або педагогічну освіту) зі знанням української мови, які погоджуються зі змістом цього регламенту.

3.2. Конкурсанти не мають права редагувати конкурсні статті інших конкурсантів (окрім виправлення очевидних помилок). Порушники цього правила та правил Вікіпедії (зокрема, про вандалізм) можуть бути дискваліфіковані рішенням Організаційного комітету.

3.3. Статті, створені ботами (скриптами), не враховуються до конкурсного внеску учасників.

3.4. Конкурсанти повинні надати Організатору такі дані для участі у Конкурсі:

 • прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові;
 • номер мобільного телефона (за наявності);
 • назву облікового запису (акаунту) на сайті Вікіпедії;
 • посаду та назву навчального закладу, де працюють зараз чи працювали раніше;
 • поштову адресу для листування;
 • адресу електронної пошти.

3.5. Конкурсанти, надаючи свої персональні дані, надають згоду Організатору одержувати, зберігати, обробляти, використовувати й розкривати персональні дані Конкурсантів для оперативного зв’язку Організаційного комітету з Конкурсантами, з метою ідентифікації особи під час вручення призу чи відзнаки. Персональні дані Конкурсантів не будуть розголошуватися без згоди Конкурсантів.

3.6. Конкурсанти повинні активувати електронну пошту у налаштуваннях свого облікового запису у Вікіпедії. Для цього після реєстрації потрібно перейти в Налаштування, додати електронну адресу і дозволити надсилати повідомлення. Якщо Конкурсанти не відповідають на листи чи дзвінки Організатора протягом тридцяти календарних днів з моменту публікації Організаційним комітетом результатів Конкурсу, це рівнозначно відмові від призу чи відзнаки. У такому разі будь-які претензії з боку Конкурсантів Організатором не приймаються.

4. Авторські права[ред. код]

4.1. Конкурсанти погоджуються публікувати статті та вносити зміни до існуючих статей Вікіпедії на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0, з текстом якої можна ознайомитись за електронною адресою https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, або під іншою вільною ліцензією, під якою публікуються матеріали на сайті Вікіпедія.

4.2. Конкурсанти зобов’язуються в рамках участі в Конкурсі не порушувати авторські права інших людей чи установ, у відповідності до правил та настанов Вікіпедії, а також статті 42 Закону України «Про освіту».

5. Вимоги до статей[ред. код]

5.1. Статті повинні відповідати переліченим нижче вимогам:

5.1.1 Статті повинні бути написані чи поліпшені Конкурсантами особисто, й опубліковані із власного облікового запису (акаунту) Конкурсанта (Конкурсантки).

5.1. 2. Статті повинні бути опубліковані на Конкурс у період з 20 жовтня 2020 року по 24 січня 2021 року включно за київським часом. Момент створення статті (чи внесення змін) реєструється сервером Вікіпедії. Статті оцінюються у версії станом на час завершення конкурсу. Якщо на кінець конкурсу статтю редагував хтось, окрім Конкурсанта (Конкурсантки), до розгляду журі береться остання правка, здійснена Конкурсантом (Конкурсанткою).

5.1.3. Статті та доповнення до статей мають відповідати правилам і настановам Вікіпедії. Зокрема:

 • текст статей не може порушувати авторські права;
 • текст статей не має містити жодних ознак автоперекладу (машинного перекладу);
 • текст статей має бути написаний винятково на основі авторитетних (надійних) джерел, тобто з використанням інформації, опублікованої раніше в авторитетних письмових та електронних джерелах з наведенням посилань на ці джерела;
 • предмет статей має відповідати критеріям значимості;
 • текст статей має бути викладено в енциклопедичному стилі;
 • текст статей має базуватись на принципах нейтральності та безсторонності.

5.1.4. Статті повинні відповідати визначеній тематиці Конкурсу. Перелік пропонованих до створення та поліпшення статей публікується Організаційним комітетом на відповідних конкурсних сторінках; конкурсанти можуть створювати та поліпшувати статті на інші теми, однак їхня тематика повинна відповідати тематиці Конкурсу, і бути узгоджена з Організаційним комітетом.

5.1.5. Розмір статті (чи доповнення) має становити не менше 5000 байтів[1];

5.1.6. Статті повинні мати елемент у Вікіданих та мінімум одну категорію.

5.2. Статті, що не відповідають будь-якій з вимог, зазначених у пп. 5.1.1—5.1.6, можуть бути не допущеними Організаційним комітетом до оцінювання.

5.3. У випадку, якщо текст, доданий Конкурсантом (Конкурсанткою), порушує авторські права інших людей чи установ, увесь внесок Конкурсанта (Конкурсантки) буде дискваліфіковано. Якщо такі порушення будуть виявлені після оголошення рішення журі, Конкурсанту (Конкурсантці) буде надано час до нагородження (чи іншої дати, встановленої за згодою сторін) на їхнє усунення, і дискваліфікація набуде чинності, лише якщо порушення не будуть усунені.

5.4. Організаційний комітет не несе відповідальності за дії адміністраторів Вікіпедії в разі, якщо статті Конкурсантів будуть визнані ними такими, що не відповідають правилам і настановам Вікіпедії.

5.5. Статті Конкурсантів, які є членами Організаційного комітету чи членами Журі, а також особами, що перебувають у родинних стосунках чи пов'язаними з ними особами, не оцінюються та не можуть бути нагороджені Організатором. Також не можуть бути нагороджені члени Правління, Ревізійної комісії, працівники, підрядники Організатора, а також особи, що перебувають у родинних стосунках чи пов'язані з ними особи.

6. Оцінювання[ред. код]

6.1. Переможцем за кожною Темою стане Конкурсант (Конкурсантка), який набрав (набрала) найвищу кількість балів серед усіх учасників певної Теми. Призи вручатимуться лише якщо у Темі взяло участь принаймні три учасники, і було створено чи поліпшено принаймні 15 статей.

6.2. Кількість балів Конкурсанта (Конкурсантки) є сумою балів отриманих за кожну статтю Конкурсанта (Конкурсантки) та бонусних балів.

6.3. Кількість балів за створену чи поліпшену статтю визначає формула:
        (розмір статті/доповнення у байтах)*(якість статті)/A
де A = 10000.

6.4. Журі оцінює статті за якістю:

6.4.1. Якість статей визначає журі за шкалою від 1 до 5. Статті, що не відповідають вимогам, не беруться до розгляду.

6.4.2. При цьому базова оцінка — 3. Базова оцінка відповідає середній статті хорошої якості з простим переліком джерел. Оцінки 1 та 2 вважаються штрафними. Оцінки 4 та 5 є преміальними.

6.4.3. Параметри оцінювання статті:

 • повнота
 • пізнавальність
 • нейтральність точки зору
 • внутрішня узгодженість та структурованість
 • достовірність та верифіковуваність
 • грамотність викладу
 • ілюстративність (фото, аудіо, відео, цитати тощо)

6.4.4. Параметри статті, які не оцінюються:

 • вікіфікація
 • оформлення

6.4.5. Преміальних оцінок, зокрема, заслуговують статті з високою верифіковуваністю та значною оригінальністю, а також вичерпні статті (зокрема, у порівнянні з відповідними статтями у інших мовних розділах Вікіпедії).

6.4.6. Штрафних оцінок, зокрема, заслуговують неповні, заангажовані та погано структуровані статті, статті без джерел, статті з орфографічними та граматичними помилками.

6.5. Бонусні бали: Статті конкурсантів, які на кінець конкурсного періоду стали «Добрими» чи «Вибраними» у Вікіпедії, додають їм відповідно 5 та 10 балів до заліку.

6.6. Мінімальні бали для перемоги у Темі:

 • перше місце — 60 балів (приблизно 20 статей по 10 кб базової якості)
 • друге місце — 30 балів (приблизно 10 статей по 10 кб базової якості)
 • третє місце — 15 балів (приблизно 5 статей по 10 кб базової якості)

7. Журі[ред. код]

7.1. Склад журі погоджується Відповідальним (Відповідальною) за Конкурс. До складу Журі для оцінювання статей входять:

 • представники спільноти проєктів Фонду Вікімедіа;
 • вчителі та викладачі з профільних предметів.

7.2. Журі працює у відповідності до цього Регламенту.

7.3. Рішення Журі не підлягають оскарженню.

8. Номінації[ред. код]

8.1. Журі оцінює Конкурсні статті Конкурсантів у таких номінаціях за кожним предметом, зазначеним у п.2.2:

 • найбільше балів за нові статті;
 • найбільше балів за поліпшені статті.

8.2. Організаційний комітет за погодженням з Журі має право змінити встановлені або запровадити додаткові номінації.

8.3. Результати Конкурсу публікуються Організаційним комітетом на Офіційному сайті не пізніше 28 лютого 2021 року.

9. Вручення призів та відзнак, витрати на проїзд Конкурсантів[ред. код]

9.1. Автори статей, зазначених у п. 8.1, та призери додаткових номінацій, зазначених у п. 8.2, отримують призи та відзнаки.

9.2. Кількість призів та відзнак, які може отримати один із Конкурсантів, є необмеженою. Але якщо Конкурсант (Конкурсантка) уже перемогли у якійсь Темі цієї ж номінації, і відрив від наступного Конкурсанта (Конкурсантки) буде незначним, Організаційний комітет може нагородити іншого Конкурсанта (Конкурсантку), які є наступними за списком.

9.3. Призи та відзнаки будуть вручені на церемонії нагородження або будуть надіслані переможцям пізніше.

9.4. Конкурсантам, за умови погодження з Організаційним комітетом, покриваються витрати на проїзд у межах України на церемонію нагородження (в дві сторони), якщо така церемонія буде проводитися Організатором.

Примітки[ред. код]

 1. Розмір статті та список її авторів можна визначити, зайшовши на вкладку «Переглянути історію».