Вікіпедія:Вікі любить пам'ятки/Свобода панорами

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Головна Пам'ятки Номінації Правила ЧаПи English

«Свобода панорами»

«Свобода панорами» — це можливість легально фотографувати, змальовувати або знімати на відео твори сучасної архітектури та мистецтва, які знаходяться в громадському місці, і публікувати такі зображення чи відео без порушення авторського права. В Україні законодавство не дозволяє цього в повній мірі, тому фотографувати чи знімати без обмежень можна тільки у випадку, що автор/авторка помер до 1 січня 1951 року.

Наприклад, дотримуючись чинного законодавства України потрібно «заштриховувати» ті об'єкти на світлинах та відео, які ще захищаються авторськими правами. На фото: Пам'ятник Шевченку Т. Г. (Донецьк, б-р ім. Шевченка. Авторка фото — Yevgeniya Karpacheva, затемнено NickK. Поширюється під вільною ліцензією CC BY-SA 3.0.

Списки пам'яток для «Вікі любить пам'ятки» складаються виключно з пам'яток, які охороняються державою, і дані про них беруться з офіційних відповідей на запити на публічну інформацію чи відомостей відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування. Але цієї інформації часто недостатньо, щоб зрозуміти чи той чи інший об'єкт захищається авторськими правами (важливими даними є рік створенння/встановлення, дата смерті автора чи авторки, та інформація про всіх співавторів, але навіть ці дані не завжди є наявні). Саме тому організаційний комітет вирішив не вилучати зі списків навіть ті об'єкти, які за роком побудови/встановлення точно підпадають під це обмеження. Адже можуть бути випадки, коли у пам'ятки буде відсутній елемент творчості, наприклад, трактор чи танк на постаменті чи дуже простий обеліск не будуть захищатися авторським правом, і це можна зрозуміти лише після знайомства з зображенням. Окрім того, українське законодавство дозволяє відтворювати твори архітектури та мистецтва з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, що означає, що вилучення світлин іноді може бути оскаржено — наприклад, світлина повалення пам'ятника Леніну в Запоріжжі цілком відповідає законодавству. Але подібні нюанси щодо не/порушення свободи панорами можна оцінити тільки після того, як фото вже завантажено.

На фото — демонтаж пам'ятника Леніну у Запоріжжі. Автор фото — Олексій Толмачов, фото поширюється під вільною ліцензією CC BY-SA 4.0.

Отже, якщо ви сфотографували об'єкт, автори якого (архітектори, скульптори, художники тощо) ще живі чи не пройшло 70 років після їхньої смерті, ці світлини можуть бути вилучені за правилами Вікісховища. Вилучення завжди здійснюється після тижневого обговорення, про яке ви отримаєте повідомлення на свою сторінку користувача у Вікісховищі. Якщо таке сталося, що завантажені вами роботи поставили на вилучення, зверніться до організаційного комітету на wlmwikimedia.org.ua чи за іншими офіційними контактами.

На фото — пам'ятник на честь перших трактористів, які працювали на полях Волині (1966 рік) у селі Радехів Любомльський район Волинська область. Автор фото — Вячеслав Галєвський, фото поширюється під вільною ліцензією CC BY-SA 4.0.

Організаційний комітет розгляне вашу ситуацію, і вирішить, які наступні дії будуть найкращими у кожному конкретному випадку.

Наприклад, фото можуть бути перенесені до локального простору української Вікіпедії за умови, що вони необхідні для ілюстрування статті/ей.

Зверніть увагу, що світлини з імовірним порушенням свободи панорами, що відповідають вимогам до фотографій у Регламенті (п. 5), будуть враховані для оцінки в «кількісних» номінаціях, навіть якщо їх вилучать на Вікісховищі чи перенесуть до Вікіпедії. Але, просимо повідомляти оргком, якщо ви отримали сповіщення про видалення фото. Під час проведення конкурсу буде складніше за всім простежити, і не хотілося б пропустити чиєсь фото.

Також ці світлини будуть враховані у спеціальних номінаціях (за погодженням із журі та партнерами), але ці світлини не зможуть перемогти у номінаціях «Найкраще фото конкурсу», «Найкраще фото області». Детальніше про номінації розписано тут.

На фото — Пам'ятник Шолом-Алейхему у Києві, ця світлина Dmitri Semenovsky посіла друге місце у спеціальній номінації «Єврейська спадщина» 2019 року. Фото поширюється під вільною ліцензією CC BY-SA 4.0.

Адвокація

[ред. код]

ГО «Вікімедіа Україна» працює над адвокацією змін у законодавстві щодо запровадження «свободи панорами» в Україні. Якщо ви хочете дізнатися як ви могли б допомогти, напишіть волонтерам, які над цим працюють на емейл freepanoramawikimedia.org.ua

Детальніше тут: freepanorama.org.ua.

Головна Пам'ятки Номінації Правила ЧаПи English