Галерея Зевса Визволителя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Галерея Зевса Визволителя ( англ. Stoa of Zeus) — відкрита у один бік галерея (стоя) на честь Зевса Визволителя неподалік Агори у місті Афіни.

Історія

[ред. | ред. код]
Колишня Афінська агора, план. П-подібна споруда № 15 Галерея Зевса Визволителя

.

Споруда, П-подібна за планом, була вибудована у місті Афіни на пагорбі Агора у її північно-західному боці. Споруду датують 430 - 410 роками до н.е. Вона була присвячена Зевсу Визволителю після перемоги у Греко-перській війні.

Опис споруди

[ред. | ред. код]

Дещо строщений план галереї ( стої, витягнутого портика ) був ускладнений використанням бічних ризалітів, колон двох типів (дорійського та іонійського) і різними сортами будівельного каменя (вапняки різних типів, сірого за кольором мармура та пентелійського мармура). Дах був черепичний і прикрашений акротеріями на кутах фронтонів. Автором проекта вважають архітектора Мнесікла.

Галерея мала у довжину сорок п'ять (45) метрів і одинадцять метрів ширини. Крита галерея (стоя) не мала вікон, освітлення йшло через відкриту колонаду. Останню створювали дев'ять внутрішніх колон і колони зовнішні, тонкіші і елегантні. На весь головний фасад простяглися сходи. Трикутні фронтони прикрашали акротерії у вигляді богині перемоги Ніки. Уламок одної кам'яної Ніки був знайдений археологами у західній частині земельної ділянки і переданий до Археологічного музею Агори у Афінах. Споруда була храмовою, а перед фасадом знайдені бази для чотирьох скульптур. Збережені на мармурі написи дозволили роспізнати, кого саме увічнили тут. Галерея Зевса згодом стане взірцем для створення архітектурних копій у різних містах.

Галерея Зевса Визволителя була популярним місцем у Афінах. Тут спілкувався із прихильниками і пропагував власне вчення давньогрецький філософ Сократ. Про державницьку функцію споруди нагадували картини роботи Ефранора ( «Баталія пр Мантінеї», «Зустріч дванадцяти богів» тощо. ) Споруда була також героїко-меморіальною, бо саме тут вивісили щити загиблих вояків за часів оборони столиці Аттики (кожен щит мав зображення тотемного звіра).

Після захоплення Афін вояками Стародавнього Рима галерея була пограбована. В добу римських імператорів протилежну стіну від входу обладнали дверним отворм, а до споруди прибудували чотирикутне двокімнатне приміщення. Споруда-прибудова була висвячена на честь римських імператорів, котрі також носити офіційний титул Визволитель.

Галерея фото

[ред. | ред. код]


Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Всеобщая история искусств, т 1. М., «Искусство», 1956
  • Гос. Эрмитаж, каталог выставки «Древнее искусство островов Эгейского моря», Внешторгиздат, 1981
  • Homer A. Thompson, Buildings on the West Side of the Agora, in Hesperia, vol. 6, nº 1, American School of Classical Studies at Athens, 1937, pp. 1-226.