Гекла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вид на вулкан Гекла

Ге́кла — найвідоміший вулкан у Ісландії, котрий є дуже активним. Висота гори сягає 1491 метрів над рівнем моря, вона вражаюче височіє над долинами півдня Ісландії. Останнє виверження відбулося 28 лютого 2000 року.

Протягом століть, Гекла вважалася воротами до пекла, де душі проклятих горіли у вічному вогні.

Ісландія знаходиться на півночі та омивється холодними течіями. Дивно, що на цьому острові з льодовиками є вулкан, який вивергається дуже часто. Гекла є центральною частиною вулканічного хребта завдовжки у 40 кілометрів, найактивнішою частиною якого є тріщина довжиною у 5,5 кілометрів. Вивчення відкладень вулканічного попелу виявили, що вулкан був активним принаймні протягом останніх 6600 років. Ісландці з часу заселення країни були свідками близько 20 вивержень основного кратера Гекли, і ще восьми з додаткових кратерів вулкану.

Туризм та дослідження вулкану[ред. | ред. код]

Найкраща стежина для підняття на Геклу пролягає з північної або з північно-західної сторони гори. Дослідники Еґґерт Олафссон та Б'яртні Палссон були першими людьми, які піднялися на вулкан у 1750 році.

Виставка, що представляє гору Геклу, розміщується в однойменному Центрі Гекла в Лейрубаккі ау Ланді поблизу гори. Там досліджуються природа вулкану і «відносини між горою і ісландським народом протягом 11 століть». Центр Гекла теж надає інформацію про найкращі маршрути на гору, і видає свідоцтва тим, хто піднімається на гору.

Гекла в культурі[ред. | ред. код]

Ісландський композитор Йон Лейфс присвятив свій твір «Гекла» (1964) виверженню Гекли, яке йому вдалося спостерігати. Згодом цю композицію було названо «найгучнішою в класичні музиці».

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Навколо Ісландії. Всеохопний і точний путівник відвідувачів по Ісландії за 2007 рік (видається щорічно декількома мовами: 32 річне видання). Вжито англійську версію: Around Iceland. A Comprehensive and concise visitors' guide to Iceland 2007. Видавництво: Геймур (Світ)

Посилання[ред. | ред. код]