Гемоглобінемія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гемоглобінемія
Гемоглобін
Причини Внутрішньосудинний гемоліз і Гемоліз[d]
Класифікація та зовнішні ресурси

Гемоглобінемія — це медичний стан, при надлишку гемоглобіну в плазмі крові. Це ефект внутрішньосудинного гемолізу, при якому гемоглобін відділяється від еритроцитів, є формою анемії.

Гемоглобінемія може бути викликана внутрішніми або зовнішніми факторами. Коли гемоглобінемія спричинена внутрішніми, вона є результатом рецесивних генетичних дефектів, які спричиняють лізис еритроцитів, дозволяючи гемоглобіну вийти з клітини в плазму крові.

При внутрішньосудинному гемолізі гемоглобін вивільняється і зв'язується з гаптоглобіном. Це призводить до зниження рівня гаптоглобіну. Як тільки гаптоглобін насичений, вільний гемоглобін легко поширюється в тканини, де він може піддаватися впливу окислювальних умов. У таких умовах гем може вивільнятися з метгемоглобіна. Вільний гем може потім прискорити пошкодження тканин, сприяючи перекисним реакціям і активації запальних каскадів. Гемопексин (Hx) — ще один глікопротеїн плазми, здатний зв'язувати гем із високою спорідненістю. Гемопексин секвеструє гем в інертній, нетоксичній формі і транспортує його в печінку для катаболізму та виведення[1]. Поки і гаптоглобін, і гемопексин насичені, вільні гемоглобіни, що залишилися, фільтруються в нирках, і частина з них реабсорбується через проксимальні канальці.

При зовнішньо спричиненій гемоглобінемії зовнішній нападник діє як антитіло проти еритроцитів. Це може призвести до руйнування клітин і вивільнення їх гемоглобіну. При позасудинному гемолізі еритроцити фагоцитуються макрофагами в селезінці та печінці[2].

Анормальне значення гемоглобіну не обов'язково вказує на медичну проблему, що потребує лікування[3]. Дієта, рівень активності, ліки, жіночий менструальний цикл та інше можуть вплинути на результати[3]. Крім цього, у людини може бути рівень гемоглобіну вище норми, якщо він/вона живе на великій висоті[3].

Причини[ред. | ред. код]

Є й інші причини, крім тих, що пов'язані з процесами в клітинах крові організму. Інші фактори, які можуть викликати надлишок гемоглобіну включають:

 • Куріння (що може призвести до низького рівня кисню в крові)
 • Велика висота, де виробництво червоних кров'яних тілець природним чином збільшується, щоб компенсувати низький запас кисню

Специфічні розлади або інші фактори, які можуть спричинити високий рівень гемоглобіну, включають:

 • Захворювання легенів[3]
 • Хвороби серця[3]
 • ХОХЛ (хронічна обструктивна хвороба легень)
 • Зневоднення
 • Емфізема
 • Серцева недостатність
 • Рак нирки
 • Рак печінки
 • Інші види серцевих захворювань
 • Інші види легеневих захворювань
 • Справжня поліцитемія — розлад, при якому ваше тіло виробляє занадто багато еритроцитів. Вона може викликати головний біль, втому та задишку[3][4].

Діагностика[ред. | ред. код]

Нормальний рівень гемоглобіну[ред. | ред. код]

Нормальний рівень гемоглобіну корелює з віком і статтю людини. Норми можуть відрізнятися в різних системах тестування та за консультацією лікаря. Тест на гемоглобін вимірює кількість гемоглобіну у вашій крові. Якщо аналізи на гемоглобін показують, що рівень у людини нижчий за норму, це означає, що у неї низький рівень еритроцитів, який відомий як анемія. Якщо тест показує вище норми, це означає, що у неї гемоглобінемія. 

Нормальний діапазон гемоглобіну становить:

 • Для чоловіків від 13,5 до 17,5 грамів на децилітр[5]. 13,5 і 18 г/дл — це нижня та верхня межі допустимого діапазону[5].
 • Для жінок від 12,0 до 15,5 грамів на децилітр[6]. 12 і 16 г/дл– це нижня та верхня межі допустимого діапазону[5].
Симптоми анемії[7]

Лікування[ред. | ред. код]

Високий рівень гемоглобіну зустрічається рідко, але зазвичай розглядається як симптом основного захворювання. Консультація лікаря — найкраще лікування, щоб він/вона міг діагностувати вашу хворобу та дати рекомендований план лікування, щоб знизити рівень гемоглобіну до норми. 

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Schaer DJ, Vinchi F, Ingoglia G, Tolosano E, Buehler PW (28 жовтня 2014). Haptoglobin, hemopexin, and related defense pathways-basic science, clinical perspectives, and drug development. Frontiers in Physiology (Frontiers Media SA) 5: 415. PMC 4211382. PMID 25389409. doi:10.3389/fphys.2014.00415. 
 2. Interactive, Wellfire. Pathology Thread. www.med-ed.virginia.edu. Архів оригіналу за 24 листопада 2021. Процитовано 9 лютого 2022. 
 3. а б в г д е Hemoglobin Test: MedlinePlus Lab Test Information. MedlinePlus. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022. 
 4. High hemoglobin count Causes. Mayo Clinic (англ.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022. 
 5. а б в Billett, Henny H. (1990). Hemoglobin and Hematocrit. Butterworths. ISBN 9780409900774. PMID 21250102. Архів оригіналу за 14 січня 2022. Процитовано 9 лютого 2022. 
 6. Hemoglobin test - Mayo Clinic. www.mayoclinic.org (англ.). Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022. 
 7. Mikael, Mikael Häggström When using this image in external works, it may be cited as:Häggström (13 квітня 2009). English: Main symptoms that may appear in anemia. (See also Wikipedia:Anemia#Signs and symptoms). To discuss image, please see Template talk:Human body diagrams. Архів оригіналу за 6 грудня 2021. Процитовано 9 лютого 2022.