Географічний полюс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Географі́чний по́люс (також заст. бігу́н) — точка, в якій вісь обертання Землі перетинається з поверхнею Землі. Є два географічні полюси: північний полюс — розташований в Арктиці і південний полюс — в Антарктиці.

У географічних полюсах сходяться всі меридіани, тому географічні полюси не мають довготи. Північний полюс має широту 90 ° пн. ш., південний полюс має широту 90 ° пд. ш.

На географічних полюсах відсутні сторони світу. На полюсах немає добової зміни дня і ночі, оскільки полюси не беруть участь в добовому обертанні Землі. Тут пів року триває полярний день (влітку) і пів року — полярна ніч (взимку).

На географічному полюсі висота Сонця над горизонтом не перевищує 23,5°, через що сонячне проміння ніби ковзає по поверхні, слабко нагріваючи її. Цим спричинені дуже низькі температури на полюсах протягом усього року.

Розташування географічних полюсів змінюється, оскільки переміщається вісь обертання Землі.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Велика радянська енциклопедія[недоступне посилання з липня 2019]
  • Бойко В. М. Географія материків і океанів: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. / В. М. Бойко, С. В. Міхелі. — К. ; Зодіак-Еко, 2008. — 288 с.
  • Скуратович О. Я. Загальна географія: підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Я. Скуратович, Р. Р. Коваленко, Л. І. Круглик. — К. ; Зодіак-Еко, 2006. — 256.