Меридіан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всі меридіани (жовті) ділять кулю на дві половини, як і Екватор (синій). Паралелі показані пунктирними лініями.
1 — паралель 30° пн. ш., 2 — нульовий меридіан

Меридіа́н (лат. meridies — «по́лудень») — уявна лінія перерізу поверхні земної кулі площиною, проведеною через будь-яку точку земної поверхні і вісь обертання Землі. Кожен меридіан перетинається з усіма іншими у двох точках: на північному і південному полюсі. Довжини всіх меридіанів на глобусі рівні. Всі точки одного меридіану мають однакову довготу, але різну широту. У міжнародній практиці початковим (нульовим) меридіаном вважають гринвіцький, який проходить через Гринвіцьку обсерваторію. Від нього ведеться відлік довготи.

Меридіани та паралелі нанесено на всі глобуси та географічні карти. Перетинаючись, вони утворюють градусну сітку, яка допомагає знайти координати будь-якої точки на поверхні земної кулі. Градусна сітка поділяє карту чи глобус на окремі геометричні фігури, подібно до кварталів великого міста.

Довжина географічного меридіана (від полюса до полюса) приблизно 20 005 км

Магнітний меридіан[ред. | ред. код]

Магнітний меридіан — крива лінія, проєкція силових ліній магнітного поля Землі на її поверхню. Магнітні меридіани огинають магнітосферу Землі і сходяться на північному і південному магнітних полюсах.

Поряд з магнітними меридіанами часто виділяють геомагнітні меридіани — лінії перетину поверхні Землі площинами, проведеними через дані точки земної поверхні.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]