Географія Призрена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місто Призрен

Місто Призрен знаходиться на Балканському півострові біля підніжжя гір Шар-Планина в Південній Метохії. Згідно адміністративно-територіального поділу Сербії є адміністративним центром Призренского округу автономного краю Сербії Косово і Метохія, Згідно з адміністративно-територіальним поділом частково визнаної Республіки Косово, яка фактично контролює місто, є адміністративним центром Призренского округу Республіки Косово.

Громада Прізрен має кордон з Албанією і Республікою Македонія. Місто було історичною столицею Сербської імперії[1].

Географічна характеристика[ред. | ред. код]

Гори Шар-Планина

Громада Прізрен має площу 640 км2 (5,94 % території Косова)[2] і знаходиться в південно-західній частині Косова, в неї входять 76 поселень з 220 776 жителями, з них близько 110 000 проживають в місті Призрен[3].

Найбільш густонаселені села громади Призрен:

  • Жур (8000 осіб)
  • Кориша (6000 осіб)
  • Джонай (5300 осіб)[4]

Гарне географічне положення, природа, об'єкти історичної і культурної спадщини є основою туризму в громаді Призрен[5].

Рельєф Призрена в цілому горбистий. Висота коливається від 300 до 2600 м в межах громади. У той час як центр міста розташований на рівнині, на західній та особливо східної околиці громади мають безліч пагорбів.

Ліси в громаді Призрен багаті ендемічними рослинами. Поширена сосна Гельдриха[6].

Загальна площа громади Прізрен становить 63 986 га. З них 53 % — це сільськогосподарські землі, 39 % — ліси, 8 % — інші.

Річки[ред. | ред. код]

Найбільша річка в громаді Прізрен — Білий Дрін (175 км). Призренська-Бистриця, що протікає через центр міста Призрен, коротше (18 км). Всі річки громади належать до басейну Білого Дріна. Річка Топлуга має найбільшу паводкову небезпеку.[7]

Межі[ред. | ред. код]

Громада Прізрен межує з такими громадами як: Джяковіца, Ораховац, Штрпце, Сува-Річка, Драгаш і з державами Албанія та Республіка Македонія.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат громади Призрен різноманітний. В низинах великий вплив середземноморського клімату, і літні місяці дуже спекотні. У гірських районах переважає альпійський клімат, навіть у червні подекуди лежить сніг.

Примітки[ред. | ред. код]