Герхард фон Йорк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герхард фон Йорк
Gerhard von Jork
Народився невідомо
Йорк
Помер після 1322
Країна  Латвія
Національність німець
Діяльність політика
Посада магістр Лівонського ордену
Термін 1309—1322 роки
Попередник Готфрід фон Рогге
Наступник Конрад фон Кессельхут
Конфесія католицтво
Рід Йорки

Герхард фон Йорк (*Gerhard von Jork, д/н —після 1322) — 21-й магістр Лівонського ордену в 13091322 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі шляхетського роду Йорків, васалів герцогства Мекленбург. Про батьків та молоді роки замало відомостей. Народився у замку Йорк (наподолік Штаде).

Замолоду стає лицарем Лівонського ордену. 1298 році призначається фогтом Езеля. 1305 року стає комтуром феллінським. 1309 року обирається очільником Лівонського ордену.

Перша за все стикнувся з амбіціями ризького архієпископа Фрідріха Пернштейна, що звинувачував Орден в обмеженні своїх сеньйоріальних прав. У відповідь на скаргу останнього 1310 року папа римський Климент V видав буллу, в якій звинувачував керівництво Ордена в зловживаннях. У березні 1312 року до Лівонії прибув папський нунцій, який зажадав, щоб Герхард фон Йорк передавзамок Динамюнде ризькому архієпископу. Проте магістру за допомогою грошей і багатих подарунків вдалося переконали папського сановника припинити розслідування. 1313 року за посередництва лівонської знаті та духівництва Герхард фон Йорк замирився з Фрідріхом Пернштейном, але проблема власності Динамюнде лишилася. Того ж рокузвів замок Дінабург. Водночас наказав суттєво зміцнити замок Зегевольд.

У 1314 року отримав вимогу папи римського Іоанна XXII прибути до Авіньйону. Втім очільник лівонського ордену не поспішав це робити. 1316 року Герхард фон Йорк уклав угоду з васалами ризького архієпископа, ризького Домського капітулу з тим, щоб послабити позиції Фрідріха Перштейна по всій Лівонії і залишити його без союзників. Угода отримало назву Зегевальдського союзу. В свою чергу рижани, незадоволені цим союзом здійснили напад на Дюнамюнде, знищивши частину поселення навколо фортеці. Втім Дюнамюнде залишилося під владою Ордену.

Зрештою 1318 року фон Йорк разом з великим магістром Тевтонського ордену Карлом фон Тріром та ризьким архіжпископом прибув до Авіньйону. Внаслідок тривалих перемовин 1319 року Герхард фон Йорк домігся того, що замок Динамюнде залишився у власності Лівонського ордену.

1320 року рішенням Герхарда фон Йорка зведено Роденпойський замок, що захищав шлях на Ригу з боку Литви, а з іншого боку — блокувати Ригу. 1321 року придушив повстання земгалів, остаточно приборкавши цей народ. Того ж року за наказом магістра зведено замки Мезоттен (на місці земгальського городища) та замок Пернау (на лівонському березі річки Пярну) з огляду на військову та торгівельну привабливість місця. 1322 року Йорк склав свої повноваження. Подальша доля невідома.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ritterbrüder im livländischen Zweig des Deutschen Ordens. Köln: Böhlau, 1993. Nr. 473 (lk 365—366).
  • Гудавичюс Э. История Литвы с древнейших времен до 1569 года / Перевод Г. И. Ефромова. — Том I. — Москва: Фонд имени И. Д. Сытина, 2005.
  • Jork[недоступне посилання з серпня 2019]