Головка блоку циліндрів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Головка одного ряду блоку V8 циліндрів автомобільного двигуна A 302/5.0L Ford

Голо́вка бло́ку цилі́ндрів (англ. cylinder head) — деталь поршневої машини, яка закриває циліндри з боку днища поршня, чим формує камеру стиску (камеру згоряння для ДВЗ) і кріпиться до блоку циліндрів (об'єднання циліндрів) за допомогою болтів або шпильок із забезпеченням герметичного з'єднання. Крім цієї функції на головку блоку покладаються й інші функції, що випливають з особливостей її конструкції та виду поршневої машини. Для однорядних поршневих машин зазвичай передбачається одна, спільна головка блоку циліндрів, для багаторядних (V-подібних, опозитних тощо) — за кількістю рядів.

Головка блоку циліндрів поршневого компресора[ред. | ред. код]

Головка блоку циліндрів поршневого компресора крім конструктивних особливостей, згаданих вище, містить самодіючі впускні і випускні клапани, що встановлюються у впускному та випускному патрубках відповідно.

Головка блоку циліндрів двигуна внутрішнього згоряння[ред. | ред. код]

Будова[ред. | ред. код]

Усередині головки виконуються впускні і випускні канали, канали водяної сорочки для проходження охолоджувальної рідини і канали системи змащення. Канали для подачі паливо-повітряної суміші або повітря в циліндри і випуску відпрацьованих газів проходять в кожну камеру згоряння і закінчуються запресованими в головку блоку сідлами клапанів, виготовленими з чавуну чи інших міцних матеріалів. У кожному циліндрі двигуна встановлено, як мінімум, по два клапани (впускний і випускний). Клапани притискаються до сідел за допомогою пружин. У головці блоку циліндрів можуть розташовуватися також інші деталі газорозподільного механізму (залежно від типу), свічки системи запалювання, форсунки системи прямого впорскування пального. Виготовляються головки блоків циліндрів методом точного лиття, переважно з алюмінієвих сплавів.

Конструктивні виконання головок блоку циліндрів чотиритактних двигунів за розташуванням клапанів та розподільного вала
Загальновживані назви Розподільний вал Впускні клапани Випускні клапани Примітки
Dual Overhead Cam
DOHC
У головці У головці У головці Дозволяє оптимізувати розташування клапанів для забезпечення наскрізного потоку при впуску/випуску.
Два розподільних вали дозволяє забезпечити пряму взаємодію кулачка з клапаном без використання коромисел.
Використовується на двигунах нових конструкцій
Single Overhead Cam
SOHC
У головці У головці У головці Отримало поширення в 1990–2000 роках, але поступово витискається компонуванням DOHC.
Overhead Valve
OHV, I-Head, Pushrod
У блоці У головці У головці Наразі використовується у великих двигунах з компонуванням V8.
Потребує штовхачів і коромисел для урухомлення клапанів.
Sidevalve
Flathead, L-Head, T-Head
У блоці У блоці У блоці До 1950-х років основне компонування, тепер застаріле.
Найпростіша конструкція, забезпечує пряму взаємодію кулачка з клапаном.
Inlet-Over-Exhaust
IOE, F-Head
У блоці У головці У блоці Рідкісне компонування, вважається застарілим.

Особливості експлуатації[ред. | ред. код]

Як правило, основна увага при експлуатації приділяється деталям газорозподільного механізму і ступеня їх зносу. Не меншої уваги потребують прокладки і корпус головки. Ділянки, що утворюють верхній звід камери згоряння, піддаються високим тепловим і механічним навантаженням. Тому, з часом, в корпусі головки можуть утворюватися тріщини.

Одна з ознак порушення герметичності процесів, що відбуваються в головці блоку — поява запаху відпрацьованого газу під капотом або слідів моторної оливи в охолоджувальній рідині. Виникнення в корпусі головки тріщин призводить до втрати компресії, а це, в свою чергу, знижує здатність до займання паливної суміші, з'являються пропуски в роботі циліндрів, двигун перегрівається. Про появу тріщин у головці побічно можна судити за зовнішнім виглядом вихлопних газів. Білий густий дим (а насправді, пара) часто є ознакою потрапляння антифризу в камеру згоряння через тріщину в головці.

Галерея зображень[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Сирота В. І. Основи конструкції автомобілів. Навчальний посібник для вузів. К.: Арістей, 2005. — 280 с. — ISBN 966-8458-45-1
  • Боровських Ю. І., Буральов Ю. В., Морозов К. А. Будова автомобілів: навчальний посібник / Ю. І. Боровських, Ю. В. Буральов, К. А. Морозов. — К.: Вища школа, 1991. — 304 с. — ISBN 5-11-003669-1

Посилання[ред. | ред. код]

  • Assembly of Ford Duratec Engine 3D simulation — відео, яке демонструє будову та принцип роботи чотирициліндрового двигуна внутрішнього згоряння