Границя витривалості

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Крива Веллера. Горизонтальна вісь — число циклів (N), вертикальна — максимальне напруження циклу (σmax)

Грани́ця витрива́лості (англ. fatigue limit) — максимальне за абсолютним значенням механічне напруження циклу, за якого ще не відбувається руйнування матеріалу від втоми протягом заданої кількості циклів навантажування[1].

Класифікація[ред.ред. код]

За видом циклічного навантажування розрізняють[1]:

  • границю витривалості за симетричного циклу;
  • границю витривалості за віднульового (пульсуючого) циклу.

За симетричного циклу (коефіцієнт асиметрії становить −1) границя витривалості в умовах розтягування-стискання позначається σ−1 в умовах кручення τ−1.

Для визначення границі витривалості матеріалу проводиться на випробувальній машині випробування на втому партії зразків (6-12 шт.). Навантаження на окремі зразки даються такі, щоб вони руйнувались при різній кількості циклів навантажування в діапазоні циклів N=103…107.

Обробка отриманих експериментальних даних супроводжується побудовою по точках в координатах log(N)-σmax кривої втоми, яку в літературі часто називають кривою Веллера.

Історичні дані[ред.ред. код]

Найбільший вклад в наукові основи проектування металевих конструкцій, що піддаються циклічному навантаженню, вніс німецький інженер Август Веллер (en:August Wöhler) класичними дослідами із залізом та сталлю в умовах повторного розтягування-стискування, результати яких були опубліковані в 1858–1870 роках. Л. Шпангенберг (de:Louis Spangenberg) в 1874 році уперше графічно зобразив результати досліджень, опублікованих А. Веллером у вигляді таблиць. Відтоді графічне представлення отриманої залежності між амплітудами напружень циклу і числом циклів до руйнування називають діаграмою (кривою) Веллера.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б ДСТУ 2444-94 Розрахунки та випробування на міцність. Опір втомі. Терміни та визначення.

Джерела[ред.ред. код]

  • Механика разрушения и прочность материалов: Справочное пособие: В 4-х т. /Под ред. В. В. Панасюка. — К.: Наукова думка, 1988. — т.1. — 488с.; 1988. — т.2. — 620 с.; 1988. — т. 3. — 436 с.; 1990. — т.4. — 680 с.
  • Опір матеріалів. Підручник /Г. С. Писаренко, О. Л. Квітка, Е. С. Уманський. За ред. Г. С. Писаренка — К.: Вища школа,1993. — 655 с. — ISBN 5-11-004083-5
  • Нотт Дж. Основы механики разрушения. М: Металлургия, 1978. — 256 с.
  • Хеллан К. Введение в механику разрушения. М: Мир, 1988. — 364 с.


Матеріал Це незавершена стаття про матеріал.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.