Грек Михайло Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Михайло Васильович Грек (11 травня 1963(19630511), м. Суми) — кандидат юридичних наук, полковник, колишній начальник управління Служби безпеки України в Луганській обл. у 2014—2015 роках, активний учасник АТО.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в Сумах 5 листопада 1963 року.

У 1987 році закінчив Харківський юридичний інститут.

З 1994 року працював в СБУ Сумської області на різних посадах до січня 2013 року.

З 5 березня 2003 по 1 червня 2011 року обіймав посаду першого заступника начальника управління СБУ у Сумській області.

З 28 січня 2013 року обіймав посаду першого заступника начальника управління СБУ у Львівській області.

15 квітня 2014 року призначений на посаду начальника УСБУ в Луганській області.

Основними напрямами роботи Грека та Луганського УСБУ у 2014-2015 роках стали: проведення заходів щодо відновлення української державної влади у визволених населених пунктах Луганщини, у т. ч. у Кременнній, Рубіжному, Сєвєродонецьку, Лисичанську, Попасній; викриття агентурних мереж та протидія диверсійній діяльності противника; зосередження сил і засобів на стримуванні ворога; протидія розвідувально-підривній діяльності спецслужб противника, поширенню сепаратизму.

Було знешкоджено диверсійну групу НЗФ ОРЛО, яка вчинила підрив моста через ріку Айдар у селі Підгорівка Старобільського району. Лідера групи (позивний «Москва») при затриманні знищено.

Спільно з бійцями добровольчих батальйонів ліквідовано лісовий табір диверсантів, яких очолював російський військовослужбовець (позивний «Ямал»). Диверсанти готували теракти в Сєвєродонецьку на День незалежності.

Також у 2014 р. затримано 16 організаторів сепаратистського антидержавного «референдуму», 11 бойовиків НЗФ, із незаконного обігу вилучено близько 200 одиниць зброї та понад 10 тис. одиниць боєприпасів. [1].

Грек та Луганська народна республіка[ред. | ред. код]

З критикою Грека виступила журналіст Ольга Худецька, цитуючи заяву для преси неназваного представника Луганського обласного управління СБУ: «Замість Петрулевича призначили Михайла Грека, першого заступника начальника Львівського обласного управління, і я зрозумів, що все в „конторі“ залишиться, як і раніше. Під час Майдану Грек наказав своїм підлеглим залишити управління СБУ, аби „не провокувати людей“. І не тому, що був прихильником Майдану, а тому, що не хотів нічого вирішувати, брати на себе будь-яку відповідальність». [2].

За даними того ж джерела: «Потім ще довгий час працівники, які залишилися вірними Україні, перебували в місті Луганську. Конспіративно зустрічались. Управління немає, а працювати треба. У захопленому місті ми працювали ще два місяці. 17 червня, після наказу про евакуацію, вірні Україні співробітники почали прибувати на нову базу на території, яку контролювали українські війська. Наша робота зараз полягає у виявленні та документуванні тих, хто організував референдум 11 травня, документування тих, хто брав участь у бойових діях із боку сепаратистів. Формуємо бази даних, виявляємо диверсійно-терористичні групи та боремося з ними. Приклад однієї з невдалих операцій сепаратистської групи — „підрив“ мосту через річку Євсуг. У хлопців закоритив детонатор раніше призначеного часу. Міст цілий, мінувальник — ні. Розкидало на 45 метрів. Однак встановили особу — терористом виявився співробітник Старобільського відділку міліції… Знайшли його групу, один загинув під час затримання. Так і працюємо».

Попередник Грека Петрулевич Олександр Миколайович звинуватив його в потураннях сепаратистам.

В той же час з боку Грека були закиди на адресу Петрулевича та Животова. Михайло Грек, виступаючи перед Луганською облрадою 18 квтня 2014 року, заявив, що коли він прибув на нове місце роботи в Луганськ з Львівської області, де працював останнім часом, «не вдалося знайти жодного керівника підрозділів СБУ». «Зараз збираємо людей»,- пояснив новий начальник СБУ в Луганській області. [3].

Також Михайло Грек зазначив, що ніхто з попереднього керівництва управління Служби безпеки України в Луганській обл. справи йому не передавав.[4].

Грек виступив проти силового розв'язання проблем: «Я вважаю, що силовими методами з народом спілкуватися не можна. Ті питання, які на сьогоднішній день накопичилися, викликані тим, що народ був доведений до такого стану. Масові акції протесту проходять і в західній Україні, і в східній, і на півдні. Я сьогодні зустрічався в будівлі СБУ у Луганську з людьми, і вони заявили, що до складу Росії не хочуть. Наскільки це щиро, я не знаю. Вони хочуть більшої прозорості влади, більшого впливу на владу, більшої самостійності в тому плані, щоб вони були господарями на своїй землі, могли формувати бюджет, призначати посадових осіб». [5].

На адресу Грека звучала критика з приводу того, що йому не вдалося повернути захоплений сепаратистами будинок СБУ у Луганську: «Генерал Олександр Петрулевич, який здав СБУ — відповідальності не поніс, спокійно ходить по Києву. Його наступник — Грек Михайло, який не звільнив, коли ще можна було обійтися без штурму — тепер розводить руками. І зараз розумію, що вони працювали не на Україну. Мені самі СБУшники обурювалися, що їх начальнику не до Луганська: його „офіс“ захопили, а Грек поїхав захищатися» [6].

Дiйсно, Михайло Грек захистив 6 червня 2014 року захистив дисертацiю на тему "Адміністративно-правові основи організації та діяльності Служби безпеки України".

Лише протягом червня 2014 року було облаштовано нове приміщення для управління Служби безпеки України в Луганській обл. в м. Старобільськ. Але вже до початку 2015 р. обласне управління Служби безпеки України переведено в м. Северодонецьк. Активну роботу по передислокації штату управління проводив полковник СБУ Ковальчук Євгеній Віталійович, який з липня 2014 року займав посаду начальника Северодонецького міжрайонного відділу СБУ, та вважався довіреною особою мера Северодонецька Володимира Грицишина. [7].

Також варто зазначити, що у 2014—2015 рр. припинили контакти з СБУ та вийшли на пенсiю, розпочавши співпрацю з ЛНР, щонайменше 11 людей: Бохун Володимир Володимирович (11.06.1966 р.), Волков Віктор Васильович (09.05.1940 р.), Коропов Іван Олексійович (20.08.1928 р.), Кузнєцова Валентина Володимирівна (13.07.1952 р.), Лещенко Юрій Павлович (22.01.1944 р.), Онищенко Олег Вікторович (12.10.1965 р.), Роговий Олександр Петрович (03.12.1953 р.), Рудченко Анатолій Михайлович (10.11.1952 р.), Самойлов Геннадій Петрович (28.10.1943 р.), Степура Сергій Іванович (21.03.1962 р.) та Хижняк Михайло Федорович (17.10.1943 р.).

4 листопада 2014 року прийнято указ президента Порошенка про звільнення М. Грека з посади начальника Управління Служби безпеки України в Луганській області [8]. Однак у звязку з браком бажаючих, посада начальника залишалась вакантною аж до 25 березня 2015 року, коли на згадану посаду указом президента був призначений полковник Козловський Олег Анатолійович. До 25 березня 2015 року полковник Грек залишався виконуючим обов'язки начальника Луганського обласного управління СБУ.

Кадрове забезпечення[ред. | ред. код]

Як заявив заступник Петрулевича полковник Животов: «Наслідком цієї провокації стало призначення новим начальником Управління СБУ Михайла Грека, який негайно здійснив кадрові ротації і повернув на посади людей, які працювали під керівництвом зрадника Третяка. Тобто повна зачистка відбувається».

Конкретизуючи власне твердження, Животов уточнив ряд деталей. За його словами, усунутий Петрулевичем свого часу полковник Ахтирський lгор Павлович очолив Головний відділ захисту національної державності (Департаменту «Т») Управління Служби безпеки України в Луганській області. Відділ захисту державної таємниці при УСБУ очолив полковник Геннадій Синицький (народився 2 січня 1971 р., м. Луганськ). Відділ кадрового забезпечення очолив lгор Кременчуцький (народився 23 травня 1972 р., м. Луганськ), син останнього Данило влаштувався слiдчим в УСБУ. Режимно-секретний відділ очолив Дмитро Петрович Сосєдко (народився 22 серпня 1978 р., прописаний у смт Станично-Луганське). Головний відділ контррозвідки при УСБУ очолив полковник Андрій Скритуцький (народився 5 серпня 1978 р., прописаний у м. Мелитополь). Головний відділ боротьби з корупцією та організованою злочинністю (Департаменту «К») очолив полковник Роман Динник (народився 29 серпня 1971 р., прописаний у м. Луганськ). Інформаційно-аналітичний відділ при СБУ очолив полковник Костянтин Головненко (народився 26 червня 1972 р., м. Луганськ). Слідчий відділ при УСБУ очолив полковник Віталій Жалдак (народився 17 листопада 1959 р., прописаний у м. Харків). Відділ контррозвідувального захисту економіки продовжив очолювати кадр Третяка - полковник Попович Олександр Миколайович (1979 року народження, прописаний у м. Зорiнськ), його заступником став Роман Батурін (народився 12 квітня 1985 р., прописаний у м. Ровеньки).

Також Животов заявив наступне: "Наступне після Петрулевича керівництво луганського СБУ в особі Михайла Грека повернуло на посади майже всіх сепаратистів. Зокрема, колишнього заступника Третяка Туршукова, його кадра Данильєва та інших. Всі ці люди продовжують працювати в луганському управлінні СБУ".

Мова йде про полковника Туршукова Олександра Григорійовича, 1969 року народження, мешканця Алчевська - заступника начальника Управління Служби безпеки України в Луганській області у 2011-2014 роках.

Кадри Третяка залишилися й у менш значних ланках УСБУ. Так, оперативно-технічний відділ при УСБУ очолив Сергій Чуниховський (народився 4 січня 1973 р., м. Луганськ). Фінансовий відділ очолив Роман Кисельов (народився 5 серпня 1975 р., прописаний у м. Новомосковськ). Відділ оперативного документування очолив Сергій Шкурат (народився 5 березня 1971 р., прописаний у м. Суми). Відділ зв'язку очолив lгор Сгібнєв (народився 25 квітня 1978 р., м. Луганськ). Головним інспектором став Максим Жиготський (народився 22 квітня 1981 р., м. Луганськ).

У межах захопленої бойовиками ЛНР території опинилися 5 міжрайонних відділів: Алчевський міський, Стахановський, Краснодонський, Свердловсько-Ровеньківський та Краснолучсько-Антрацитівський. При цьому 5 відділів: Сєвєродонецький, Старобільський, Лисичанський, Маркiвський та Троїцький залишилися на підконтрольній для української влади території. Також в 2014 р. були створені два нових, прифронтових міжрайонних відділа: Біловодський і Новоайдарський.

За поданнями Грека у 2014 р. були звільнені начальник Старобільського міжрайонного відділу УСБУ Овсянніков Ігор Володимирович (1971 року народження, уродженець м. Красний Луч), начальник Троїцького міжрайонного відділу УСБУ Нечаєв Олег Миколайович (його замінили Антонов Сергiй Юрiйович - начальник у 2014-2016 рр., Бєліков Євген Олександрович - начальник з 2016 р.), заступник начальника Троїцького міжрайонного відділу УСБУ протягом весни 2014 року - підполковник Кононов Віталій Васильович (переведений начальником у Старобільськ), а також начальник Лисичанського міжрайонного відділу УСБУ Бабенко Валерій Маркович (1968 року народження, мешканець м. Сєвєродонецьк; його замінив полковник Полстяной Роман Юрійович - народився 26 червня 1973 р., прописаний у м. Сєвєродонецьк), начальник Сєвєродонецького міжрайонного відділу УСБУ Філіппов Володимир Олександрович (1967 року народження, мешканець Луганська; його замінив Ковальчук Євгеній Віталійович, 1974 року народження, уродженець м. Жданівка), начальник Марківського міжрайонного відділу УСБУ Долгальов Олександр Федорович (1966 року народження, мешканець м. Попасна); останнього в 2015 р. замінив Нечаєв Олег Миколайович, переведений з Троїцького, заступниками начальника стали Мiрошниченко Владислав Вiкторович (1979 року народження, уродженець м. Лебедин, Сумська обл.), та Журілов Олексій Олександрович( 1981 року народження, мешканець м. Сватове - оперуповноважений по Міловському району)

Точки зору керівників деяких міжрайонних відділів на предмет сепаратизму виявилися різними: частина підтримала сепаратистів, а частина зберегла вірність Україні.

Зокрема, залишилася на позиціях пiдтримки України начальник Алчевського міського відділу УСБУ полковник Есаулов Олег Миколайович (1968 року народження, прописаний у місті Алчевськ, 26 травня 2014 року купив квартиру в Києві, в той час як приміщення Алчевського відділу СБУ разом з його майном 6 червня 2014 року було захоплено сепаратистами з загону Мозгового), а також начальник Стахановського міжрайонного відділу УСБУ в 2013-2014 роках підполковник Кононов Віталій Васильович (1979 року народження, прописаний у місті Старобільськ), начальник Краснодонського міжрайонного відділу УСБУ полковник Мішкін Сергій Олександрович (1978 року народження, прописаний у місті Луганськ), начальник Краснолучського міського відділу УСБУ полковник Легеда Віталій Миколайович (1968 року народження, уродженець мiкрорайону Хіміків міста Петровське Краснолучської міськради), заступник начальника Краснодонського міжрайонного відділу УСБУ Скіря Ігор Михайлович (1978 року народження, мешканець Луганська, переведений на посаду заступника начальника Троїцького міжрайонного відділу УСБУ), заступник начальника Свердловсько-Ровеньковського міжрайонного відділу СБУ підполковник Шапоренко Валерій Вікторович (1968 року народження, уродженець м. Свердловськ, переведений на посаду заступника начальника Сєвєродонецького міжрайонного відділу УСБУ) і ряд інших, майже всі вони переїхали в контрольовану українськими військами частину Луганщини. Згодом частина з них залишила роботу в Луганському УСБУ, переїхавши до інших регіонів України. Зокрема, полковник СБУ Олег Есаулов з Алчевська, за твердженням алчевського блогера Галини Литвинюк, разом з родиною перебрався до Києва, де купив квартиру [9].

На сторону ЛНР перейшли Леонід Пасічник,полковник запасу, колишній начальник Головного відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю (Департаменту «К») УСБУ в Луганській області (до 2010 року) і керівник Стахановського міжрайонного відділу УСБУ (до грудня 2013 р., коли вийшов на пенсiю), який з жовтня 2014 очолив так зване "Міністерство державної безпеки ЛНР", а також помічник начальника УСБУ в Луганській області з господарських питань Дмитро Симоненков, заступник начальника Головного відділу контррозвідувального захисту економіки УСБУ в Луганській області полковник Аркадій Носко, колишній заступник начальника відділу охорони державної таємниці УСБУ підполковник Віталій Іваненко, колишній начальник слідчого відділу УСБУ в Луганській області підполковник Володимир Замогильний, завідувач спеціальною бібліотекою УСБУ та провідний спеціаліст відділу кадрового забезпечення УСБУ в Луганській області Юрій Синько, начальник сектору артилерійсько-технічного озброєння відділу господарського забезпечення УСБУ старший прапорщик Олександр Полозов, колишній заступник начальника Головного відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю (Департаменту «К») УСБУ в Луганській області підполковник Дмитро Дубров, колишній начальник відділу оперативного документування УСБУ полковник Геннадій Бондарєв.

Луганська "Альфа" (16 осiб) майже вся залишилась на боцi України, зокрема й командир "Альфи" - полковник Курдюков Олександр Євгенович, який за наказом режиму Януковича брав участь у штурмі Будинку профспілок у Києві в лютому 2014 року, але його заступник підполковник Демидов Сергiй Петрович (1974 року народження) перейшов на сторону ЛНР.

Також на сторону ЛНР перейшли керівники місцевих підрозділів СБУ на захоплених сепаратистами територіях: начальник Свердловсько-Ровеньковського міжрайонного відділу СБУ полковник Яковлєв Євген Іванович (народився 21 грудня 1965 року, прописаний у м. Луганськ, депутат Ровеньківської міськради від Партії регіонів з 2010 року) і його заступник Швецов Анатолій Олександрович (1990 року народження), заступник начальника Краснолучського мiського відділу СБУ Свідовський Михайло Іванович (1977 року народження), заступники начальника Стахановського міжрайонного відділу УСБУ Лондарєв Олег Вікторович та Романов Ігор Володимирович.

При цьому заступник начальника Краснодонського міжрайонного відділу СБУ полковник Олександр Макаров, який ще до 2014 р. неодноразово виступав з критикою Януковича та Партії регіонів, був репресований з боку МДБ ЛНР. Полковник Макаров з переходом Краснодону під владу ЛНР продовжував там жити, активно себе не проявляючи. Але вже 14 липня 2014 р. Макаров, незважаючи на його декларативні заяви про звільнення з СБУ і про підтримку уряду ЛНР, був заарештований сепаратистами. Останні запропонували українській стороні обміняти його, після чого Макаров був офіційно внесений у погоджений обома сторонами список військовополонених, що підлягають обміну.

Наукова робота[ред. | ред. код]

Автор наукових статей: Загальна характеристика організаційної побудови Служби безпеки України // Європейські перспективи. — 2012. — № 2(2). — С. 92-98; Завдання Служби безпеки України як правоохоронного органу // Публічне право. — 2012. — № 3 (7). — С. 240—247; Методи адміністративної діяльності служби безпеки України // Актуальні проблеми права: теорія і практика. — 2012. — № 25. — С. 233—241.

Одружений, має сина.

Примітки[ред. | ред. код]