Дай п'ять

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гравці з команди Вашингтон Нешналс вітають один одного

Дай п'ять (англ. High five) — жест і вітання, коли дві людини одночасно піднімають руку і плескають нею в долоню другої людини, іноді супроводжуючи його словами «Дай п'ять» або «Дай п'ятюню». Сенс жесту залежить від контексту використання і може означати привітання, привітання або просто вираз дружніх почуттів. У США існує неофіційна традиція відзначати третій четвер квітня як день привітання «Дай п'ять».

Є кілька версій походження цього привітання.[1] найпоширеніша вказує на його першу появу в бейсбольному матчі 2 жовтня 1977 року, коли гравці «Лос-Анджелес Доджерс» Дасті Бейкер і Гленн Берк розіграли вдалу комбінацію. Берк захоплено підняв руку над головою, а Бейкер, не знаючи, що робити, ляснув його долоню своєю. Так само вітали один одного баскетболісти Уайлі Браун і Дерек Сміт з команди «Луїсвілл Кардиналс» у сезоні 1978—1979 років.[2]

Різновидом цього привітання є повітряне, але без дотику рук (повітряне «Дай п'ять»).[3] Це буває, коли дві людини перебувають на відстані, що не дозволяє доторкнутися одне до одного. У зв'язку з розвитком електронних комунікацій також з'явилося безконтактне вітання через Інтернет або мобільний зв'язок.

Не оминули своєю увагою цей вид спілкування і медики. На їхню думку, це вітання передає одне одному набагато менше мікроорганізмів, ніж звичайне рукостискання.

В Україні

[ред. | ред. код]

До перебудови і поширення явищ західної культури вираз означав заклик до рукостискання[4].

В культурі

[ред. | ред. код]
  • «Дай п'ять» — індійський фільм 2008 року.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Bob Brigham (1995). The Man Who Invented the High-Five. The Diamond Angle. Outsports.com (2003). Архів оригіналу за 19 грудня 2014. Процитовано 21 січня 2015.(англ.)
  2. Jon Mooallem. «The history and mystery of the high five» [Архівовано 20 червня 2016 у Wayback Machine.], ESPN, 29 July 2011(англ.)
  3. Torbjörn Lundmark. Tales of Hi and Bye: Greeting and Parting Rituals Around the World, Cambridge University Press, 2009. pg.73 [Архівовано 15 грудня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
  4. П'ЯТЬ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Архів оригіналу за 20 січня 2019. Процитовано 19 січня 2019.

Посилання

[ред. | ред. код]