Державна продовольчо-зернова корпорація України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України»
Тип бізнес
Засновано 2010
Штаб-квартира Flag of Ukraine.svg Україна
Ключові особи Приходько Борис Григорович, Григорович Олександр Іванович, Сень Олександр Васильович, Полежаєв Денис Олегович, Німас Олександр Ярославович, Репко Андрій Володимирович
Чистий прибуток ₴ 5,760 млн. (за 6 місяців 2015)[1]
Сайт www.pzcu.gov.ua

Ukrain scheme 02 ua.jpg

Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ)[1] — один із найбільших гравців на вітчизняному аграрному ринку, створене як державне підприємство на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 р. № 764 "Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2011 № 593 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 № 764» та наказу Мінагрополітики України від 07.07.2011 № 325 шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» було утворено публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України».

Напрямки діяльності ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України»:

  • надання послуг із приймання, доведення якості до базисних кондицій, зберігання і відвантаження зерна, його доробки;
  • виробництво борошна, круп, інших харчових продуктів;
  • виробництво кормів і комбікормів, кормових добавок та інших кормових продуктів;
  • формування ресурсів зерна і продуктів його первинної переробки на регіональному і загальнодержавному рівні.

Стабільна мережа зернових ємкостей практично в усіх регіонах, оптимальні умови для якісного зберігання і забезпечення товарної кондиції зерна у великій кількості, висококваліфіковані кадри, прозора калькуляція послуг компанії дають можливість впевнено працювати з вітчизняними державними і комерційними структурами та потужними іноземними компаніями, які діють на українському зерновому ринку. ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» визначене Міністерством аграрної політики та продовольства України як провідне підприємство для ведення переговорів і укладення договорів щодо постачання зерна в рамках всіх міждержавних угод України про закупівлю зерна.

Основні завдання ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України»:

  • ефективне управління державними активами;
  • розвиток потужностей зі зберігання зерна, транспортної і портової інфраструктури;
  • формування і поліпшення іміджу України як провідної держави на світових сільськогосподарських ринках.

Керівництво[ред. | ред. код]

Приходько Борис Григорович - В.о. голови Правліня;

Григорович Олександр Іванович - Заступник голови правління;

Сень Олександр Васильович - Заступник голови правління;

Репко Андрій Володимирович - Заступник голови правління;

Капузо Сергій Георгійович - Заступник голови правління.

Активи[ред. | ред. код]

Корпорація акумулює активи, в які входять 24 елеватора, 18 комбінатів хлібопродуктів. Серед них 17 млинів, 1 круп'яний та 2 комбікормових заводи, а також 2 портові елеватори. Філії підприємства спроможні одночасно зберігати близько 4 мільйонів тонн зернових, що автоматично робить його найбільшим оператором із зберігання збіжжя в країні.

Серед активів корпорації — два портових елеватори — Одеський і Миколаївський. Ці два об'єкти є єдиними державними портовими елеваторами. Їх сумарні потужності з перевалки на експорт становлять 2,38 млн тонн зернових вантажів на рік.

Діяльність[ред. | ред. код]

Зберігання[ред. | ред. код]

Сьогодні ПАТ «ДПЗКУ» є лідером серед операторів ринку зберігання зернових та олійних культур в Україні, що володіє потужністю одночасного зберігання близько 3,5 млн т збіжжя. З моменту закладки та протягом зберігання зерна на елеваторі працівники філій проводять систематичний контроль якості і стану зернової: а) температури; б) вологості; в) зараженості шкідниками; г) запаху та кольору. Для збереження якісних показників зернових і олійних культур на філіях ПАТ «ДПЗКУ» проводиться комплекс заходів: фумігація, газація, вентиляція, підтримання відповідної температури, залежно від погодних умов (важливо не допустити перегріву або переохолодження зерна). Обладнання на елеваторах ПАТ «ДПЗКУ» дозволяє підтримувати зерно в кондиційному стані до 2-х років. Зменшенню втрат зерна під час зберігання сприяє добре поставлений облік. Ми завжди готові до перевірки умов зберігання, яка може проводитися з ініціативи нашого поклажодавця. Сьогодні корпорації довіряють на зберігання свою сільгосппродукцію кілька тисяч контрагентів, поклажодавців по всій Україні.

Виробництво[ред. | ред. код]

Філії підприємства спроможні виробляти на рік 688,6 тис. тонн борошна, 30,5 тис. тонн круп, 160 тис. тонн розсипних комбікормів. «Державна продовольчо-зернова корпорація України» має в своєму розпорядженні зернопереробні комплекси сумарною потужністю близько 3,0 тис. тонн зерна на добу. Це дозволяє в рік переробляти близько 700 тис. тонн зернових і круп'яних культур на борошно і крупи, що становить 10 % від середньорічного споживання в Україні.

На сьогодні на підприємствах Корпорації виробляється борошно, крупи, комбікорми. Виробництво борошна – це 7 сортів пшеничного та житнього борошна, їх суміші, а також вітамінізоване борошно. Крім того, технологічні можливості борошномельних заводів дозволяють проводити відбір крупи манної та зародку пшениці. Круп'яне виробництво представлене 5-ма видами круп: перлова, ячна, пшенична, гречана, вівсяна та 5-ма видами пластівців: вівсяні, житні, пшеничні, ячмінні, гречані. А суміші пластівців представлені у вигляді мюслів. Також розроблено безліч рецептур повнораціонних комбікормів для великої рогатої худоби, свиней, кролів, птиці, риби та ін.

Перевалка[ред. | ред. код]

До складу Державної продовольчо-зернової корпорації України входить 2 портові елеватори – Одеський і Миколаївський — сумарні потужності з перевалки на експорт яких складають 2,38 млн тонн зернових вантажів на рік в абсолютному обчисленні або 11,9 % усього обсягу пікових експортних відвантажень українського зерна і 19,8 % середніх обсягів експортних поставок за останні 5 років. Філія «Одеський зерновий термінал»

Одеський портовий елеватор введено в експлуатацію у 1962 році. За роки своєї діяльності підприємство стало одним із найбільших комплексів на чорноморському узбережжі України з перевалки зерна. Одеський зерновий термінал включає в себе комбінат хлібопродуктів, введений в експлуатацію у 1844, та портовий елеватор. Елеваторний комплекс виконує послуги по прийманню, зберіганню і відвантаженню зерна на судна як в експортному варіанті, так і в імпортному варіанті.

Загальна робоча зернова місткість філії «Одеський зерновий термінал» становить 97,5 тис. тонн, в тому числі елеваторна – 67,5 тис. тонн, складська – 30 тис. тонн. Основні культури зберігання: пшениця, кукурудза, ячмінь, ріпак, соняшник. Переробні потужності млинзаводу філії складають 77 тис. тонн борошна в рік, добова продуктивність — 335 тонн

Підприємство має дипломом «Еталон якості – 2006 року», нагороджене грамотою Міжнародної спеціалізованої виставки – конференції «Україна зернова – 2007 р.» за постійне вдосконалення та модернізацію технології перевалки нових видів дрібно-насіннєвих зернових культур, освоєння контейнерної перевалки та запровадження експериментальних авторозвантажувачів. Філія Миколаївський портовий елеватор

Миколаївський портовий елеватор був побудований в 1930 році. На цей час це підприємство було одним з найбільших елеваторів у державі та Європі і третім у світі, справжнім еталоном вітчизняного портового елеваторного будівництва. Основним напрямком діяльності філії є здійснення експортно-імпортних операцій із зерновими та олійними культурами, надання послуг із приймання, доведення якості до базисних кондицій, зберігання і відвантаження зерна та насіння олійних культур. Загальна робоча зернова місткість філії «Миколаївський портовий елеватор» становить 69 тис. тонн. Основні культури зберігання: пшениця, ячмінь, ріпак, соняшник. На філії є власне підсобне господарство з вирощування зернових на орендованих 2347 га землі.

Світовий досвід[ред. | ред. код]

Створюючи Державну продовольчо-зернову корпорацію України як корпоративного агента уряду в зерновій галузі, Кабінет Міністрів України керувався світовим досвідом, адже державні структури з подібними завданнями та функціями існують у багатьох країнах світу. В Канаді ще у 1919 році фермерами країни була створена Канадська рада по пшениці (CWB), яка була одноосібним реалізатором канадської пшениці на світовому ринку з 1943 року. Один із самих великих експортерів Канади зі штаб-квартирою у Вінніпезі, який продавав зерно більш ніж в 70 країн світу і повертав весь комерційний прибуток, за винятком своїх маркетингових витрат, безпосередньо фермерам. Але наприкінці жовтня 2011 року Федеральний уряд Канади прийняв рішення про обмеження монополії Канадської ради по пшениці з подальшою її приватизацією, що дозволяє тепер канадським фермерам здійснювати самостійний продаж зернових культур. Тепер колишній пшеничний монополіст пробує власні сили в рівній конкуренції, пропонуючи свої послуги із транспортування й закупівлі зерна. В Росії у 2009 році створили Об'єднану зернову компанію (ВАТ «ОЗК»), яка виконує функції держагента при проведенні державних закупівельних і товарних інтервенцій на зерновому ринку, здійснює поставки продовольства в рамках реалізації міжурядових угод і поставки гуманітарної допомоги разом із Всесвітньою продовольчою програмою ООН, а також є основним державним експортером зерна з Російської Федерації.

У Казахстані з 1995 року діє АТ «Продовольча контрактна корпорація» (Продкорпорація) зі стовідсотковою участю держави в його статутному капіталі. На сьогоднішній день Продкорпорація є найбільшим власником зерна в Казахстані, і поряд із забезпеченням продовольчої безпеки країни займається регулюванням внутрішнього зернового ринку, інвестиційною діяльністю і експортом зерна.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]