Дитеринг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Дизеринг (англ. Dither від староанглійського didderen - тремтіти) - в обробці цифрових сигналів являє собою підмішування у первісний сингал псевдовипадкового шуму зі спеціальнопідібраним спектром. Метою дизерингу є розупорядкування шуму квантування, запобігання появі небажаних спотворень, гірших для сприйняття. Дизеринг застосовується при обробці аудіо- (зокрема як завершальний етап підготовки аудіо компакт-дисків), відео- та графічної інформації.

Аудіо[ред.ред. код]

Цифро-аналогове перетворення звукового сигналу звичайно призводить до появи шуму квантування. Це пов'язано із тим, що аналоговий сигнал є безперервним, тоді як при його оцифруванні значення амплітуд записують можуть приймати обмежену кількість значень, що визначається роздільністю цифрового сигналу. Також шум квантування утворюється при цифровій обробці сигналів, коли при тій чи іншій операції значення амплітуди набуває нецілочислового значення.

Наприклад, візьмемо послідовність значень
1 — 2 — 3 — 4 — 5 — 6 — 7 — 8

При зменшенні на 20 % ми отримуємо такі значення:

0,8 — 1,6 — 2,4 — 3,2 — 4,0 — 4,8 — 5,6 — 6,4

При зрізанні десяткових знаків ми отримуємо таку послідовність:

0 — 1 — 2 — 3 — 4 — 4 — 5 — 6

При округленні величин ми отримуємо таку послідовність

1 — 2 — 2 — 3 — 4 — 5 — 6 — 6

Подібні викривлення спостерігаються і при пониженні розрядності кодування. Зокрема сучасні технології обробки звуку використовують 24-х та 32-х бітну розрядність, тоді як стандартний формат компакт-дисків - 16-бітну розрядність. При застосування дизерингу до обробленого сигналу характер похибки суттєво змінюється - найбільш помітні та небажані для людського вуха паразитні коливання (в діапазоні 3-5 кГц) переміщаються у високочастотну область (15-17 кГц). Загальний рівень шумів при застосуванні дизерингу збільшується, однак перевага методу полягає в тому, що шкідливий шум стає незалежним від сигналу, і сприймається як постійне шипіння. При обробці аудіо з 16-бітній роздільності, додаваний шум складає величину близько -93 дБ.

Графіка[ред.ред. код]

Без дизерингу, true color
Дизеринг, 32 кольори
Дизеринг, 8 кольорів
Без дизерингу, 8 кольорів

У кольоровій графіці дизеринг являє собою намагання імітувати колір шляхом компонування кількох кольорів з доступного набору, коли оригінальний колір не може бути відтвореним безпосередньо. Техніка полягає близькому сусідстві точок, що забарвлені у складові заданого кольору.

У чорно-білій графіці відбувається подібна симуляція, при цьому шкалювання досягається контролюванням кількісного співвідношення чорних і білих складових. Звичайно, техніка має місце при наявності лише двох доступних кольорів: чорного i білого.

Дизеринг призводить не тільки до появи "додаткових" кольорів, але передусім створює плавніший перехід від одного кольору до іншого (особливо для малої кількості кольорів). Це виразно представляє малюнок праворуч.

Джерела[ред.ред. код]

  • Загуменов А.П. Запись и редактирование звука. Музыкальные эффекты ISBN 5-477-00023-6