Дичина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Натюрморт Джузеппе Рекко (Giuseppe Recco) "Полювання

Дичина - дикі тварини (ссавці і птахи), які є об'єктами полювання та мисливської кухні: зайці, фазани, перепілки, сарни, олені, качки.

Визначення[ред.ред. код]

Дичина є частиною мисливської фауни. За Словопедією, "ДИЧИНА - дикі тварини, об'єкт полювання та мисливства." [1]. Найпоширенішим є гастрономічне визначення дичини: дичина - це, як правило, види, які здобувають для вживання у їжу. У такому визначення до дичини не належать об'єкти трофейного та спортивного полювання.

Дичина - об'єкт полювання не тільки мисливців, але й диких хижих ссавців і птахів.

Види дичини[ред.ред. код]

Лісова (борова) дичина[ред.ред. код]

До лісової дичини належать різноманітні види ссавців, рідше птахів. Насамперед, це олені, сарни, зайці. З птахів найвідомішими є лісові кулики - вальдшнепи.

Червона лісова дичина[ред.ред. код]

Значно рідше, ніж перната дичина, уживалася в російській кухні велика червона лісова дичина, тобто ведмедина, оленина й лосятина, і ще рідше — заячина. Вся ця дичина стала входити у вживання порівняно пізно, в XVIII ст., та й то була в основному винятковою приналежністю дворянського святкового столу. Правда, протягом XVIII ст. й особливо в XIX ст. склалися російські національні прийоми готування великої лісової дичини, і її почали частіше подавати до столу [2].

Гарнірами до лісової дичини так само, як і до пернатого, служили мочені й солоні фрукти й лісові ягоди, смажені в маслі кислі (антонівські) яблука, лимони, а пізніше — тушкована у соку, що виділився з дичини, картопля. Замість червоного вина, прийнятого в західноєвропейських кухнях, у нас до дичини прийнято було подавати брусничний або журавлинний міцний квас.

Польова дичина[ред.ред. код]

Найвідомішими в Україні об'єктами полювання у відкритих місцевостях є зайці та перепілки.

Серед відомих екзотичних видів дичини - агуті та кавії - мешканці Латинської і Південної Америки, яких використовують як м'ясну дичину, для чого їх нерідко розводять у напіввільних умовах.

Водоплавна дичина[ред.ред. код]

Водоплавна дичина - різноманітні пернаті та (рідше) водні ссавці. Найвідоміші види водоплавної дичина - качки-крижні та лиски. Не всі біляводні птахи є дичиною. Рибоїдні птахи (чаплі, лелеки, мартини, крячки та ін.) не є дичиною і загалом не є об'єктами полювання через дуже низькі смакові якості і часто малу чисельність. Найкращі види дичини і найкращі об'єкти полювання - рослинноїдні птахи.

Гірська дичина[ред.ред. код]

Поняття «гірська перната дичина» відносно умовне. Поряд з типовими представниками високогірних районів (уларом, тетеревом і кекликом) у горах можна зустріти фазана, на яйлах Криму – диких голубів або зграї рівнинних перелітних птахів; у горах Середньої Азії з водоплавних порівняно звичайний гірський гусак і т.д. Полювання на гірську дичину доступні далеко не всім. Вона вимагає часом мистецтва альпініста і великої витривалості організму [3].

Дичина в літературі[ред.ред. код]

Дичина (Павло Глазовий)[ред.ред. код]

Як торохне із рушниці Панько біля граба,
А із кущів як вискочить налякана баба
Та як крикне: — Ти куди-то смалиш із рушниці?
Дать би тобі, паразиту, по здоровій пиці! —
А Панько їй: — Розкричалась... Ич, довгоязика!
Звідки знав я, що ти свійська?
А може, ти дика? [4]

«Королівська дичина» (Д. Голда)[ред.ред. код]

"Справжній мисливець знає, що найбільшу насолоду дає полювання з лягавим собакою на пернату дичину, передусім на вальдшнепа, бекаса, дупеля та інших представників ряду куликів. Цей вид полювання недарма вважається аристократичним серед всіх інших. Подібними об'єктами полювання є фазан, перепел і куріпка, але вони належать до ряду курячих." [5]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Бондаренко В. Д., Делеган І. В., Мазепа В. Г., Рудишин М. П. Мисливські трофеї. — Київ: ІЗМН, 1996. — 104 с.
  • Делеган І.В., Угляр Р.Ю., Делеган І.І. Трофеї, як доказ охорони мисливських тварин // Полювання та риболовля (інтернет-версі) [6]
  • Мисливство та полювання на Україні (стаття на сайті http://traditions.org.ua).
  • Ловецтво України: портал для мисливців, рибалок та любителів природи (сайт і форум) [7]
  • Дичина - Кулінарний довідник [8]
  • Гірська дичина [9]
  • Водоплавна Дичина [10]
  • Д. Голда. «Королівська дичина» в реаліях сьогодення - Полювання та риболовля [11]
  • Українська кухня. Дичина [12]
  • "Червона лісова дичина" на korchma.org.ua [13]