Довідка:Примітки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Примітки — стислі довідки до тексту. Додають в основний текст статті посилання на джерела, уточнення або коментарі, не перериваючи основного тексту. Розставляються автором. Автоматично виводяться в окремому розділі «Примітки» статті за допомогою відповідних тегів (<ref> та </ref>, <references/>) або шаблона {{reflist}}.

Зв'язок між приміткою та текстом забезпечується цифрою або символом у квадратних дужках, які автоматично додаються в основний текст статті у тому місці, де створено примітку. У розділах, де збираються примітки, та ж цифра або символ показуються перед винесеним текстом. Для приміток працює навігація: натиснувши цифру можна перейти з основного тексту до примітки й навпаки.

У Вікіпедії примітки можна створювати, застосовуючи пару тегів <ref> та </ref>, між якими розміщується текст примітки. Для зручності кнопки додавання цих тегів розташовано під вікном редагування.

Місце, де буде зібрано примітки, визначається тегом <references />. Зазвичай, примітки збирають в окремому розділі наприкінці статті. Для зручності можна скористатися шаблоном {{reflist}} (українська назва — {{примітки}}), який містить згаданий тег.

Одиничні примітки[ред. | ред. код]

Код Вигляд
* Твердження А<ref>Примітка №1.</ref>.
* Твердження В<ref>Примітка №2.</ref>.
* Твердження С<ref>Примітка №3.</ref>.

== Примітки ==

{{reflist}}
 • Твердження А[1].
 • Твердження В[2].
 • Твердження С[3].
Примітки
 1. Примітка №1.
 2. Примітка №2.
 3. Примітка №3.

Повторне використання приміток[ред. | ред. код]

Іноді виникає потреба використання однієї примітки в кількох місцях статті. Найчастіше це посилання на кілька тверджень з одного джерела. У такому випадку можна застосовувати іменовані примітки. Перша з них створюється за допомогою тегів <ref name="назва примітки"> та </ref>, між якими розташовується текст примітки. Наступні створюються за допомогою тега <ref name="назва примітки"/> (таким чином сам текст примітки вказується лише раз).

Приклад коду[ред. | ред. код]

Це приклад багаторазових посилань на одну й ту саму примітку<ref name="multiple"> Пам'ятайте, що коли ви посилаєтеся на одну й ту саму примітку кілька разів, використовується текст з першого посилання.</ref>.

Такі посилання корисні, наприклад, для приведення різних цитат з одного джерела<ref name="multiple">Цей текст — зайвий, і ніде не буде показаний. З таким же успіхом можна використовувати порожній тег.</ref>.

Короткий спосіб робити багаторазові посилання — використовувати порожні теги ref зі слешем у кінці<ref name="multiple" />.

== Примітки ==
{{примітки}}

Виглядає[ред. | ред. код]

Це приклад багаторазових посилань на одну й ту саму примітку[1].

Такі посилання корисні, наприклад, для приведення різних цитат з того самого джерела[1].

Короткий спосіб робити багаторазові посилання — використовувати порожні теги ref зі слешем у кінці[1].

Примітки
1. ↑ 1 2 3 Пам'ятайте, що коли ви посилаєтеся на ту саму примітку кілька разів, використовується текст з першого посилання.

Наочно[ред. | ред. код]

Ареал виду: від Піренейського п-ва до басейну р. Лєна (Якутія), з півдня на південь від узбережжя Балтійського моря до Передкавказзя. Поза межами суцільного поширення в Європі та в Сибіру наявні ізольовані ділянки[1].

Необхідно організувати нові заказники та контролювати стан популяцій. Заборонено заготівлю рослин, терасування та заліснення схилів[1].

Створення кількох груп приміток[ред. | ред. код]

Рушій Вікіпедії підтримує створення кількох груп приміток в одній статті. Наприклад, коли потрібно оформити примітки, і посилання на джерела одночасно. Кожна група приміток нумерується окремо. За потреби у кожній з груп можуть застосовуватися іменовані примітки. Для створення другої (третьої і т. д.) груп застосовуються теги <ref group=2> та </ref>. Розташування групи визначається шаблоном {{reflist|group=2}}, який вміщується у потрібному місці.

Приклад коду[ред. | ред. код]

Сонце<ref name="сонце" group="А" /> низенько, вечір<ref name="вечір" group="А" /> близенько,

Іди<ref name="іти" group="B" /> до мене, моє серденько<ref name="серце" group="B" /> <ref name="Котляревський" group="С" />!


; Група приміток "А" <references group="А">
<ref name="сонце">Сонце — центральне небесне світило Сонячної системи.</ref>
<ref name="вечір">Вечір — частина доби від кінця дня до початку ночі.</ref>
</references>
; Група приміток "B" <references group="B">
<ref name="іти">Іти — ступаючи ногами, пересуватися, рухатися, змінюючи місце в просторі (про людину або тварин).</ref>
<ref name="серце">серденько, тут — коханий або кохана.</ref>
</references>
; Група приміток "C" <references group="С">
<ref name="Котляревський">Вірш Івана Котляревського.</ref>
</references>

Виглядає[ред. | ред. код]

Сонце[А 1] низенько, вечір[А 2] близенько,

Іди[B 1] до мене, моє серденько[B 2] [C 1]!

Група приміток «А»
 1. Сонце — центральне небесне світило Сонячної системи.
 2. Вечір — частина доби від кінця дня до початку ночі.
Група приміток «B»
 1. Іти — ступаючи ногами, пересуватися, рухатися, змінюючи місце в просторі (про людину або тварин).
 2. серденько, тут — коханий або кохана.
Група приміток «C»
 1. Вірш Івана Котляревського.

Рекомендації щодо стилю[ред. | ред. код]

Примітки в тексті розташовують безпосередньо після слів, яких вони стосуються. Якщо примітка стосується цілого речення — то в кінці його. Примітки розміщують до розділового знаку (крапки, коми, двокрапки тощо) за винятком тих випадків, коли розділовий знак є частиною наведеної цитати або позначає скорочення — тоді примітка ставиться одразу після такого розділового знаку (впритул)[2][3].

Типові помилки[ред. | ред. код]

Найтиповішою помилкою є пропуск тега <references /> або шаблонів, які його містять ({{reflist}}, {{примітки}}).

Додатки[ред. | ред. код]

У налаштуваннях можна увімкнути додаток, який допомагає заповнювати шаблони цитувань джерел. Налаштування -> вкладка Додатки -> розділ Редагування -> refToolbar.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Горицвіт весняний Adonis vernalis L. (Adonanthe vernalis (L.) Spach, Chrysocyathus vernalis (L.) Holub) - Червона книга України. redbook-ua.org. Процитовано 2019-08-07. 
 2. Коханівський О. П., Копишинська О. О. (2008). Особливості вітчизняного стилю складання наукових видань (Технологія і техніка друкарства. Збірник наукових праць) (3–4). с. 200–204. «Основною відмінністю складання виносок є те, що в основному тексті вітчизняних видань знак виноски розміщують до розділового знака, а в американських — після.» 
 3. Обговорення «Щодо стилю приміток (виносок)»