Діюче значення змінного струму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Діючим (ефективним) значенням сили змінного струму (зустрічається також RMS, середнє квадратичне значення) називають величину постійного струму, дія якого виконує таку ж роботу (тепловий чи електродинамічний ефект), що і розглянутий змінний струм за час одного періоду. У сучасній літературі частіше використовується математичне визначення цієї величини — середньоквадратичне значення сили змінного струму[1].

Інакше кажучи, діюче значення струму можна визначити за формулою:

.

Для гармонійних коливань струму

Де:  — амплітудне значення.

Аналогічним чином визначаються діючі значення електрорушійної сили і електричної напруги.

Додаткові відомості

[ред. | ред. код]

В англомовній технічній літературі для позначення діючого значення вживається термін «effective value» — в дослівному перекладі «ефективна величина» або «root-mean-square value» (rms value) — «середньоквадратичне значення»[2]. В електротехніці прилади електромагнітної, електродинамічної і теплової систем реагують на діюче значення.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ДСТУ 2843-94 Електротехніка. Основні поняття. Терміни та визначення.
  2. «root-mean-square value, effective value» (англ.). Міжнародний електротехнічний словник / Електропедія. Архів оригіналу за 4 лютого 2015. Процитовано 4 лютого 2015.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Яворський Б. М., Детлаф А. А., Лебедев А. К. Довідник з фізики для інженерів та студентів вищих навчальних закладів / Переклад з 8-го переробл. і випр. вид. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2007. — 1040 с. — ISBN 966-692-818-3.