Змінний струм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Координати: абсциса - час, ордината - вольтаж.

Змі́нний струм — електричний струм, сила якого періодично змінюється з часом.

Здебільшого коливання струму відбуваються за гармонічним законом

,

де  — амплітуда струму,  — частота,  — фаза струму.

Змінний струм виникає в електричному колі зі змінною напругою. Коливання напруги відбуваються за подібним законом, проте, в загальному випадку із зсувом фази

Індуктивність- елемент кола який враховує енергію магнітного поля. При зміні струму в індуктивності виникає ЕРС самоіндукції.Щоб через індукнтивність проходив змінний струм до її виводу треба підкласти напругу індуктивності.


Перевагою змінного струму є те, що його легше виробляти й передавати до споживача. Постійний струм можна отримати зі змінного за допомогою випрямлення.

Фізика змінного струму[ред.ред. код]

Особливістю змінного струму є те, що деякі елементи електричного кола впливають не лише на амплітуду струму, а й на його фазу. Тому для розрахунків електричних кіл замість опорів використовуються комплексні опори — імпеданси, а всі розрахунки проводяться з використанням комплексних чисел.

Потужність[ред.ред. код]

Миттєве значення потужності електричного струму дорівнює

, повна потужність
, активна потужність
, реактивна потужність

де U — напруга, а - зсув фаз між напругою і струмом.

Однак практичніше використовувати усереднене значення потужності

,

де  — амплітудне значення сили струму,  — амплітудне значення напруги.

Змінний струм характеризують також діючими значеннями сили струму й напруги

Виробництво і передача змінного струму[ред.ред. код]

Генератор змінного струму[ред.ред. код]

Генератором змінного струму є система з нерухомого статора (складається із сталевого осердя та обмотки) і ротора (електромагніт із сталевим осердям), який обертається всередині нього. Через два контактних кільця, до яких притиснуті ковзні контакти щітки, проводиться електричний струм. Електромагніт створює магнітне поле, яке обертається з кутовою швидкістю обертання ротора та збуджує в обмотці статора ЕРС індукції. Щоб ротор обертався і створював магнітне поле, яке викликає у статорі ЕРС індукції, йому необхідно надавати енергію. Ротор обертається у електростанціях за допомогою парових (ТЕС та АЕС) або гідротурбін (ГЕС).

Трансформатор[ред.ред. код]

Докладніше: Трансформатор

Для того, щоб знизити напругу, потрібну для споживачів на виході електрогенераторів (220 В), та підвищити напругу, необхідну для передачі її по ЛЕП (400-500 кВ), потрібен трансформатор. Він складається з первинної та вторинної котушок і замкненого осердя. При подачі напруги на первинну котушку виникає змінний струм. У осерді він перетворюється на магнітний потік, який потім проходить через обидві котушки і викликає їхню ЕРС (електрорушійну силу, яка утворюється внаслідок впливу на котушки магнітного поля).

Розподіл змінного електричного струму[ред.ред. код]

В електричних мережах в Україні використовується змінний струм із частотою 50 Гц і напругою 220 В або 380 В. У ряді країн використовується частота 60 Гц.

Дивіться також[ред.ред. код]

Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.