Елайосом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Елайосом Afzelia_africana
Елайосом Ricinus communis
Елайосом Trillium recurvatum

Елайосом (дав.-гр. έλαιον — «олія» та σωμα — «тіло»), мюллерові тільця — вирости на насінні, що містять велику кількість поживних речовин. Вони приваблюють мурах, що приносять насіння в гнізда, відгризають у них елайосоми і потім викидають насіння з мурашника. Таким чином відбувається мірмекохорний спосіб розповсюдження плодів та насіння. Насіння, що знаходиться у мурашнику, захищене від пожеж, що часто відбуваються в посушливому кліматі.

Більшість видів, що розповсюджуються у мірмекохорний спосіб, поширені в Голоарктиці.[1] Зустрічається у багатьох рослин (з родів Саrех, Asarum, Allium, Melampyrum, Petalostigma).

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Дерево Petalostigma pubescens розвинуло складний трьох-рівневий спосіб розповсюдження, що включає мірмекохорний.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Convergent evolution of seed dispersal by ants, and phylogeny and biogeography in flowering plants: A global survey. Perspectives in Plant Ecology, Evolution and Systematics (англ.) 12 (1). 20 лютого 2010. с. 43–55. ISSN 1433-8319. doi:10.1016/j.ppees.2009.08.001. Архів оригіналу за 25 серпня 2018. Процитовано 20 травня 2018. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Т. В. Микитин, Комплекси мірмекохорних рослин, які поширюються мурахами formica rufa і f. polyctena в Українських Карпатах, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Україна УДК 595.796:58(477.8)