Ефект Рашби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ефе́кт Ра́шби — зняття виродження за спіном у твердих тілах (зокрема, гетероструктурах) завдяки сильній спін-орбітальній взаємодії. Названий на честь Еммануїла Рашби, співробітника АН УРСР, першовідкривача ефекту.

У напівпровідниках у наближенні майже вільних електронів гамільтоніан спін-орбітальної взаємодії обернено пропорційний не власній енергії електрона , а ширині забороненої зони . Оскільки співвідношення між і складає величину порядку 106, спін-орбітальна взаємодія у твердих тілах проявляється суттєво сильніше. У гетероструктурах просторовий профіль зон і внутрішнє електричне поле асиметричні. Наслідком цього є розщеплення електронних станів для електронів зі спінами, які напрямлені вгору і вниз вздовж осі хвильових векторів, що й називають ефектом Рашби. Це корінним чином відрізняє зняття виродження за спіном у ефекті Рашби від зняття виродження зовнішнім магнітним полем, в якому підзони для електронів з протилежним напрямком спіна зміщуються вздовж осі енергії.

Спін-орбітальна взаємодія типу Рашби відіграє важливу роль у поясненні внутрішнього спінового ефекту Холла.

Література[ред. | ред. код]

  • Junhao Chu, Arden Sher. Device Physics of Narrow Gap Semiconductors. — Springer, 2009. — P. 328—334. — ISBN 9781441910394.
  • Heitmann, D. Quantum Materials, Lateral Semiconductor Nanostructures, Hybrid Systems and Nanocrystals. — Springer, 2010. — P. 307—309. — ISBN 9783642105524.

Посилання[ред. | ред. код]