Жуан I (маніконго)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жуан I
Jean Roy de Congo.jpg
Прапор
5-й Маніконго
1470 — 1509
Попередник: Нкуву-а-Нтіну
Наступник: Афонсу I
 
Народження: 1440
Смерть: червень 1506[1]
М’Банза-Конго, Ангола
Країна: Королівство Конго
Батько: Нкуву-а-Нтіну
Діти: Афонсу I

Жуан I (порт. João I) або Нзінґа-а-Нкуву (кон. Nzinga a Nkuwu; бл. 14401509) — п'ятий маніконго центральноафриканського королівства Конго. Першим серед володарів Екваторіальної Африки прийняв християнство.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Кілукені. Син маніконго Нкуву-а-Нтіну. Точна дата народження невідома, але з огляду на те, що у 1456 році у нього народився син, то дата народження відноситься до кінця 1430-х або початку 1440-х років. При народженні отримав ім'я Нзінга а Нкуву. У 1470 році після смерті батька став маніконго. Оженився на стриєчній сестрі Нзінгі а Нлаза. Продовжив політику розширення держави, збільшивши зрештою її територію до 100 тис. км².

У 1483 році зустрівся з португальським мореплавцем Діогу Кау, що з командою увійшов до річки Конго. Було встановлено торгівельні стосунки між Португалією та Конго. З Кау вирушили до Лісабона посланці Нзінга а Нкуву, які в Португалії прийняли християнство.

Маніконго сприяв прибуттю до своєї країни католицьких місіонерів, військових фахівців, столярів, мулярів, намагаючись запозичити досягнення європейців. 1491 року спочатку в порту Мпінда католицькі священники хрестили губернатора провінції Сойо — стрийка маніконго. Потім хрестився правитель Конго, прийнявши ім'я Жуан. Його дружина стала зватися Леонорою, а син Мвемба — Афонсу. Маніконго в стосунках з португальцями став титулуватися королем, а його державу стали називати королівство Конго.

Отримавши вогнепальну зброю та португальських фахівців армія Конго завдала поразки племенам батеке, що вдерлися до провінції Нсунді.

В столиці Мбанза-Конго було зведено костел. Почалася християнізація населення. Втім 1495 року Жуан I зрікся християнства, повернувшись до поганських обрядів (при цьому не забороняв християнство). Разом з тим торговельні стосунки з Португалією збереглися, експортувалися переважно раби та слонова кістка. Завозилися розкоші, зброя.

Помер Жуан I у 1506 році. Після придушення повстання трон отримав його син Афонсу I.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hilton, Anne: «Family and Kinship among the Kongo South of the Zaire River from the Sixteenth to the Nineteenth Centuries», page 197. The Journal of African History, Vol. 24, No. 2, 1983.
  • Thornton, John: «Elite Women in the Kingdom of Kongo: Historical Perspectives on Women's Political Power», page 438. The Journal of African History, Vol. 47, 2006