Жіночий портрет у профіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
«Жіночий портрет у профіль»
Profile of a Young Fiancee - da Vinci.jpg
італ. La Bella Principessa
Творець: Леонардо да Вінчі
Час створення: бл. 1485 року
Розміри: 54 × 40 см
Висота: 33 см
Ширина: 24 см
Матеріал: Малюнок з розфарбуванням
Техніка: пергамент
Жанр: портрет
Зберігається: США
Музей: Приватна збірка
«Жіночий портрет у профіль»
у Вікісховищі?

«Жіночий портрет у профіль» (або італ. La Bella Principessa — «Прекрасна принцеса», чи «Портрет молодої нареченої») — жіночий портрет, можливо ранішнього періоду творчості Леонардо да Вінчі, що залишається предметом дослідження.

Історія[ред.ред. код]

Приблизно у 1998 році на одному з мистецьких аукціонів був проданий жіночий портрет у профіль. Фахівці вважали, що автор твору — німецький майстер XV-XVI ст. Портрет придбали за 21,850 доларів США, але новий володар зажадав залишитися невідомим.

Провенанс та історія досліджень[ред.ред. код]

Просте зображення молодої жінки у профіль привернуло увагу дослідників з декількох причин. Історики моди підказали, що пані одягнена по моді Мілану кінця XV ст. Мілан вже тоді був інтернаціональним містом, але присутність в місті високо обдарованого німецького портретиста викликала сумніви.

Пані з фероньєркою, Лувр, Париж.

Але наприкінці XV ст. в Мілані був талановитий художник, італієць з Флоренції, що створював портрети, в тому числі жіночі і високого ґатунку («Пані з фероньєркою», «Пані з горностаєм» ). Це — Леонардо да Вінчі. До того ж, «Пані з фероньєркою» має саме таку ж зачіску, як і невідома в профіль.

До експертиз залучили Карло Педретті, директора Центру досліджень спадку Леонардо да Вінчі при університеті Лос-Анжелеса (Каліфорнія) та Ніколаса Тернера, колишнього куратора відділу малюнків Британського музею та Музею Гетті. Обидва висловились, що це або надзвичайно якісна копія учня Леонардо або новий, невідомий раніше, твір самого Леонардо. Потрібні нові апаратні дослідження, які коштуватимуть значно більше, ніж ціна, за яку придбали портрет.

Спираючись на дані історії моди, портрет датують серединою 1480-х рр. За припущеннями, модель — це дочка тодішнього володаря Мілану — герцога Лодовіко Сфорца. Можливо, він сам або хтось з його оточення і замовив портрет. На жаль, ранішній період творчості Леонардо мало відомий. А частка творів цього періоду або не задокументована, або свідоцтва неточні, без детального опису.

Але справжня атрибуція портрету — ще попереду.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]