Закон Мойано

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Закон Мойано
Юрисдикція Іспанія
Автор Claudio Moyanod
Дата й час 9 вересня 1857
Повний твір доступний на web.archive.org/web/20060414024233/http://www.personal.us.es/alporu/historia/ley_moyano_texto.htm

Закон Мойано (ісп. La ley Moyano; кат. La Llei Moyano) став важливою поправкою до закону про загальну початкову освіту[1]. Затверджений декретом 9 вересня 1857 ліберальним міністром Клаудио Мойано[es], що діяв аж до появи Другої Іспанської Республіки. То справді був перший закон, у якому держава регулювала навчальні програми шляхом втручання в освіту. На папері він перетворив початкову освіту на загальну 9 вересня 1855, і більше того суворо визначив іспанську (кастильську) мову як єдину мову навчання. Це обмеження, точніше його завзяте використання, сколихнуло каталонську інтелігенцію і буржуазію і зрештою призвела до глибокого етномовного розколу в Каталонії.

Передісторія

[ред. | ред. код]

У 1733 Карл III видав декрет, що формально забороняє використання каталанської мови в громадських місцях, проте слабкий рівень виконання законів характерний для Іспанії в цілому призводив до того, що іспанська мова, хоча і була вже знайома широким верствам населення Каталонії, як і раніше, дуже обмежено вживалася до прикладу у системі початкової освіти. Щобільше, нотаріальні документи та інша дрібна місцева документація до початку XIX складалися переважно каталанською мовою[2]. Тим не менш, мовою піднесеної літератури в регіоні з XV століття є іспанська. В результаті, каталанська та іспанська довгий час сприймалися як стилістично різні соціолекти однієї мови. Ця ситуація зберігалася з ХV до середини ХІХ століття. Наприклад, на початковому етапі каталонське відродження має переважно тематичний характер: каталонські письменники все більше часу приділяють власне каталонській тематиці, хоча мовою їх творів залишається майже скрізь кастильська, яка продовжує сприйматися як вищий стилістичний різновид каталанської. Поворотним моментом у цьому відносно нешкідливому (для єдиної Іспанії) явище поставив закон Мойано 1857, згідно з яким загальна початкова освіта по всій Іспанії має відтепер здійснюватися виключно кастильською мовою. У відповідь каталонська інтелігенція йде на свідомий розрив не лише із загальноіспанською тематикою, а й з іспанською мовою.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Buenaventura Delgado Criado, Fundación Santa María. La educación en la España contemporánea (1789-1975) // Historia de la educación en España y América. — Madrid : Ediciones Morata, 1994. — Т. 3. — 976 p. — ISBN 9788471123787.
  2. Albert Balcells, trans Jacqueline Hall. Political Provincialization and Economic Growth // Catalan Nationalism: Past and Present. — Springer, 1996. — P. 17. — ISBN 9781349242788.

Література

[ред. | ред. код]