Залізний Міст (Англія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Залізний міст
Залізний міст
Залізний міст.
52°37′38″ пн. ш. 2°29′07″ зх. д. / 52.6272444° пн. ш. 2.4855333° зх. д. / 52.6272444; -2.4855333
Офіційна назва The Iron Bridge
Галузь застосування Спочатку - комбінований, з 1934 року - пішохідний
Перетинає Северн
Країна Велика Британія
Місце розташування Село Айронбрідж, графство Шропшир, Великобританія
Тип конструкції арковий
Матеріал Чавун
Основний проліт 31 м
Загальна довжина 60 м
Висота склепіння над водою 12 м
Дата початку будівництва 1775 рік
Дата відкриття 1 січня 1781 року
Залізний міст у Вікісховищі Координати: 52°37′38″ пн. ш. 2°29′07″ зх. д. / 52.6272444° пн. ш. 2.4855333° зх. д. / 52.6272444; -2.4855333

Залізний Міст, або Чавунний міст (англ. The Iron Bridge) — міст через річку Северн в улоговині Айрон-Брідж, біля села Айронбрідж у англійському графстві Шропшир. Побудований у 1775–1779 роках. Вважається, що це був перший міст у світі, зроблений з металу (чавуну) і до того ж найбільша металева споруда своєї епохи. У XVIII столітті чавун був ще дорогим матеріалом для того, щоб його використовували для будівництва таких великих споруд. Однак, після побудови нової доменної печі неподалік від річки Северн, ціни на чавун знизилися і місцеві інженери і архітектори взялися вирішити давню проблему з переправою через річку у цьому місці.

Історія будівництва[ред.ред. код]

Промисловість, що зростала на території міст Колбрукдейл і Брослі потребувала надійної переправи через річку.

Залізний Міст
Залізний міст

1773 року місцевий архітектор Томас Фарнолльз Прітчард запропонував заводчику Джону Уілкінсону з міста Брослі побудувати залізний міст через річку Северн.[1] 1775 року він закінчив роботи над проектом мосту і Абрахам Дербі ІІІ, хазяїн заводу у місті Колбрукдейл, був уповноважений вилити деталі конструкції мосту і побудувати міст.

На це було виділено 3200 фунтів і Дербі погодився. Хоча передбачалося, що знадобиться 300 т заліза (вартісттю 7 фунтів за тону) в решті решт було використано 379 т, що коштували Дербі і його компанії близько 3000 фунтів. Крім того, витрати пішли на кам'яні роботи і на складання мосту, одже проект виявився значно дорожчим аніж передбачалося відразу. Дербі поніс більшу частину витрат і мав через це борги на все своє подальше життя.

Це був перший міст такого роду, він не мав аналогів і архітектори ще не мали досвіду у будівництві таких мостів і для зведення цього мосту був обраний принцип, прийнятий у будівництві дерев'яних мостів. Кожний елемент каркасу був вилитий окремо і потім всі ці елементи були о'бєднані поміж собою так, як це було прийнято у дерев'яному будівництві.

Міст було споруджено влітку 1779 року, всього за три місяці. Однак, будівництво дороги до мосту тривало ще понад рік і він був відкритий для використання на Новий Рік 1 січня 1781 року.

Ремонти[ред.ред. код]

Тріщина на мосту
Тріснуті опори

Вже через кілька років після спорудження мосту у кам'яних стоянах почали з'являтися тріщини, спричинені рухом грунтів. Проти де-яких тріщин були вжиті заходи — вони були закріплені стяжками, але інші були залишені. Близбко 1802 року південний кам'яний стоян зруйнувався і був замінений тимчасовою дерев'яною аркою, яка потім була замінена залізною аркою. Досвід будівництва мосту був переосмислений і при будівництві інших мостів використовували набагато меньше металу.

Сьогодні у металоконструкціях мосту налічується до 70 тріщин, однак він і досі знаходиться у експлуатації.[2]

Поселення Айронбрідж[ред.ред. код]

Список зборів за користування мостом
Пішоходи на Залізному Мості. На дальньому плані видно село Айронбрідж

Неподалік від моста незабаром виникло поселення Айронбрідж, що в перекладі з англійської означеє Залізний Міст. Цьому сприяли туризм і постійний рух через міст.

Сьогодні Айронбрідж є одним з 21 британських символів.

Сучасність[ред.ред. код]

Залізний Міст. Вид згори.

Міст було остаточно закрито для транспортних засобів 1934 року, але пішохідний рух було залишено і з пішоходів бралися грошові збори до 1950 року, коли власність мосту перейшла Раді графства Шропшир. Сьогодні він є власністтю Телфорд і Рекін міської ради.

Улоговина Айрон-Брідж, у якій знаходяться Залізний Міст і селище Айронбрідж, є популярним об'єктом для туристів і занесена у список Світової спадщини ЮНЕСКО.

Література[ред.ред. код]

  • The Iron Bridge by Sir Neil Cossons and Barrie Trinder (Ironbridge Gorge Museum Trust and Moonraker Press, 1979) A revised edition is due out in March 2002.
  • The Iron Bridge and the Town a site guide (Ironbridge Gorge Museum Trust, 1995)

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]