Замок герцога Синя Борода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Замок Герцога Синя Борода)
Перейти до: навігація, пошук

Замок Герцога Синя Борода (угор. A kékszakállú herceg vára) опера Б. Бартока в одній дії, лібрето Б. Балаша. Перша постановка - Будапешт, 24 травня 1918 р.

В основі лібрето- балада Балаша про замок Синьої Бороди, що носить символістський характер і мотиви п'єси М. Метерлінка "Аріанна й Синя Борода". Герцог Синя Борода вводить у свій замок молоду дружину Юдіфь і дає їй ключі від замкнених дверей. Вона по черзі відкриває їх. За першою перебуває катівня, за другою - збройова, за третьою - скарбниця, за четвертою - сад, за п'ятою - царство Синьої Бороди, за шостою - озеро сліз, а за сьомою - три примари дружин герцога; одна з них - світанок його життя, друга - південь, третя - захід. І хоча все навколо таїть сліди крові, це не лякає Юдіфь; вона надягає корону й плащ, ховаючись за сьомими дверима, приймаючи на себе роль ночі життя Синьої Бороди. Відтепер вона буде тільки спогадом.

Бела Барток прагнув у музиці, що поєднує імпресіоністичні й експресіоністичні тенденції, дати символічну картину життя. Опера позбавлена зовнішньої дії. Всі засоби виразності зосереджені в оркестрі.

Джерело[ред.ред. код]

А. Гозенпуд. Оперный словарь. — «Музыка», 1965