Сопрано
Основні вокальні діапазони |
Жіночі |
![]() ![]() ![]() |
Чоловічі |
![]() ![]() ![]() ![]() |

Сопрано (італ. soprano, від sopra — зверх, понад) — найвищий жіночий співочий голос. Сопрано володіють в основному жінки та діти. Вокальний діапазон сопрано складає приблизно від C4 = 261 Гц до A5 = 880 Гц у хоровій музиці, або до C6 = 1046 Гц і вище у оперній музиці.
Існує три основні різновиди жіночих сопрано: драматичне, ліричне і колоратурне. Бувають також лірико-драматичне та лірико-колоратурне сопрано. Драматичне сопрано відрізняється великою силою звучання у всьому діапазоні, щільним нижнім регістром. Ліричному властива м'якість тембру, гнучкість та велика виразність. Для колоратурного характерні прозорість тембру, легке та вільне звучання у верхньому реєстрі, що може доходити до фа третьої октави, іноді до соль третьої октави.
Різновиди сопрано[ред. | ред. код]
Нижче наведено класифікації оперного сопрано.
Колоратурне сопрано[ред. | ред. код]
Для колоратурного сопрано (італ. soprano di coloratura або італ. Soprano leggero) характерні рухливість у виконанні фіоритур, пасажів тощо, прозорість тембру, легкість і свобода звучання у верхньому регістрі[1]. Діапазон — від с1 до f3.
- Деякі партії колоратурного сопрано:
- Цариця ночі (Чарівна флейта, В.А. Моцарт),
- Джильда (Ріголетто, Дж. Верді),
- Розіна (Севільський цирульник, Дж. Россіні).
Ліричне сопрано[ред. | ред. код]
Ліричному сопрано (італ. Soprano lirico) властива м'якість тембру, гнучкість і велика виразність в кантилені[1]. Діапазон — від с1 до d3.
- Деякі партії ліричного сопрано:
Драматичне сопрано[ред. | ред. код]
Драматичне сопрано (італ. Soprano drammatico) відрізняється силою звучання на всьому діапазоні, щільним нижнім регістром[1] Композитори наділяють таким голосом героїнь з вольовими характерами, нерідко — з драматичною долею.
- Деякі партії драматичного сопрано:
Лірико-драматичне сопрано[ред. | ред. код]
В західній літературі цей тип нерідко подається як Spinto soprano — це голос, якому доступні як легкі верхи ліричного сопрано, так і драматичний звук у середньому регістрі.
- Деякі партії лірико-драматичного сопрано:
- Аїда (Аїда, Дж. Верді)[2],
- Чіо-Чіо-Сан (Мадам Баттерфляй, Дж. Пуччіні)[2].
Існує і детальніше розрізнення. Наприклад, в західній літературі колоратурне сопрано поділяється на лірико-колоратурне і драматико-колоратурне (англ. Dramatic coloratura soprano), при чому цей поділ може не збігатися з вітчизняним поділом на колоратуру та лірико-колоратуру, наприклад, партія Цариці ночі («Чарівна флейта») в радянській музичній енциклопедії віднесена до лірико-колоратурних[3], тоді як в англомовних — до драматико-колоратурних[2].
Вирізняють в західній літературі також Soubrette, що походить від «субретки» — акторське амплуа, традиційного комедійного персонажу, жвавої, дотепної, спритної служниці, що допомагає панам в їх любовних інтригах. Ролі в операх — Церліна (Дон Жуан), Барбаріна (Весілля Фігаро, обидві — В. А. Моцарт), Серпіна (Служниця-пані, Перголезі)[2].
Найвідоміші сопрано[ред. | ред. код]
- Марія Каллас
- Монсеррат Кабальє
- Луція Попп
- Чечілія Бартолі
- Беверлі Сіллс
- Джоан Сазерленд
- Рене Флемінг
- Вікторія Лук'янець
- Анна Нетребко
- Барбара Бонней
- Бірґіт Нільссон
- Сара Брайтман
- Діана Дамрау
- Кірстен Флагстад
- Соломія Крушельницька
- Людмила Маковецька
- Квітка Цісик
- Лоріна МакКенніт
- Енджел Блу
- Іджлал Ар
Див. також[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Сопрано |
- Опера
- Театр
- Софі Арну (оперна співачка, сопрано)
- Портрет актора в ролі
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ а б в сопрано // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)
- ↑ а б в г д е ж Boldrey (1994), Guide to Operatic Roles and Arias, cited below
- ↑ http://enc-dic.com/enc_music/Soprano-6757.html И. Г. Лицвенко.//Музыкальная энциклопедия : [в 6 т.] : [рос.] / гл. ред. Ю. В. Келдыш. — М. : Советская энциклопедия : Советский композитор, 1973—1982. — (Энциклопедии. Словари. Справочники). (рос.)
Література[ред. | ред. код]
- Boldrey, Richard (1994). Guide to Operatic Roles and Arias. Caldwell Publishing Company. ISBN 9781877761645.
- Boldrey, Richard; Robert Caldwell, Werner Singer, Joan Wall and Roger Pines (1992). Singer's Edition (Light Lyric Soprano): Operatic Arias - Light Lyric Soprano. Caldwell Publishing Company. ISBN 9781877761027.
- Boldrey, Richard; Robert Caldwell, Werner Singer, Joan Wall and Roger Pines (1992). Singer's Edition (Soubrette): Operatic Arias - Soubrette. Caldwell Publishing Company. ISBN 9781877761034.
- Coffin, Berton (1960). Coloratura, Lyric and Dramatic Soprano, Vol. 1. Rowman & Littlefield Publishers, Inc. ISBN 9780810801882.
|
|