Знедолені (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Знедолені
Sorstalanság
Жанр Автобіографічний роман
Автор Кертес Імре
Мова угорська
Опубліковано 1975
Наступний твір Кадиш для ненародженої дити
ISBN-10: ISBN 0-8101-1049-0

Знедолені (угор. Sorstalanság) — роман угорського письменника Імре Кертеса, лауреата Нобелівської премії з літератури 2002 року, опублікований у 1975 році[1][2].

Книга оповідає про угорського єврея-підлітка, який потрапив спочатку у Освенцим, а потім в Бухенвальд. Роман має напівавтобіографічний характер.

Став першою частиною трилогії, до якої увійшли також романи «Фіаско» (1988) та «Кадиш для ненародженої дити» (1990)[3].[4].

Сюжет[ред. | ред. код]

Навесні батька головного героя, Дьордя, відправляють до трудового табора. Влаштовують вечерю, на як родичі і близькі знайомі прощаються з ним. На початку літа Дьордя змушують працювати на нефтепереробному заводі. Його це влаштовує: він працює в компанії хлопців свого віку і має пропуск, що дозволяє бувати у віддалених районах міста.

Одного разу автобус, на якому здійснюється перевезення робочих, зупиняють і наказують всім євреям вийти. Те ж саме роблять і з усіма наступними автобусами. Потім всіх зігнаних людей відправляють на роботи до Німеччини.

Спочатку всіх привозять у Освенцим, де розподіляють на дві групи, одну з яких відправляють у газову камеру. Інших дезінфікують. Незабаром частина в'язнів, зокрема, головного героя, відправляють у Бухенвальд. Після важких умов Освенцима, Бухенвальд сприймається, як місце зі значно кращими умовами існування.

За деякий час від незручного взуття і бруду у героя починає гноїтися нога, і він потрапляє у шпиталь, де знаходиться до звільнення табору союзниками.

Дьордь повертається додому, в Будапешт. У трамваї до нього звертається журналіст, намагаючися розпитати про те, як було в Бухенвальді. Він дає візитку, кажучи, що його історія — справа всього світу, але Дьордь викидає візитку. У будинку, де він жив, тепер живуть інші люди. Від сусідів він дізнається, що його батько загинули у Маутхаузені, а мачуха вийшла заміж. Посидівши у сусідів, Дьордь відправляється до матері.

Екранізація[ред. | ред. код]

Без долі (фільм), Угорщина Угорщина, Німеччина Німеччина, Велика Британія Велика Британія, 2005, реж. Лайош Кольтаї.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Finding the Beauty in a Boy's Days of Horror (англ.). nytimes.com. Процитовано 6 вересня 2013. 
  2. The Holocaust, From a Teenage View (англ.). nytimes.com. Архів оригіналу за 1 квітня 2016. Процитовано 7 вересня 2013. 
  3. Имре Кертеш. gazeta.ru. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 6 вересня 2013. 
  4. В издательстве "Текст" вышла книга Имре Кертиса "Без судьбы". jewish.ru. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 6 вересня 2013.