Калина Василь Емануїлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Калина Василь Емануїлович
Народився 1903
Помер 1979
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Діяльність Шаховий композитор

Василь Емануїлович Калина (рос. Василий Емануилович Калина 19031979) — радянський шаховий композитор і тренер. Його вихованцем є, зокрема Юхим Рухліс.

Творчість[ред. | ред. код]

Першу композицію склав у 1923 році. Поєднував складання шахових задач і практичну гру в шахи. У 1924 році досягнув першого успіху як композитор — його твір отримав 2-й приз на республіканському конкурсі, присяченому Всеукраїнському шаховому турніру. Потім отримував багато почесних відгуків і призів на всесоюзному і міжнародному рівні — «64» (4-й приз), «Шахматы» (2-й приз), «Задачи и этюди» (1-й приз), Карловецький шаховий клуб (похвальний відгук), Берлінська шахова газета (2-й приз), «Ессенер Арбайтцайтунґ» (1-й приз) та інші.

Улюблені жанри — 2-ходові і 3-ходові задачі. У своїх творах намагався наповнити задачу глибоким стратегічним змістом, використавши мінімальну кількість матеріялу.

У 1930-х роках в найбільших містах СРСР (Харків, Київ, Одеса, Полтава, Дніпропетровськ) почали діяти гуртки шахової композиції для школярів. Василь Калина керував Київським гуртком і виховав багато знаних згодом композиторів, таких як Б. Черняховський, Юхим Рухліс, П. Аксельруд, Н. Доморацький і Г. Вольєров.

Література[ред. | ред. код]

  • Арчаков В. М. Шахматная композиция на Украине. — Київ: Здоров'я, 1986. — С. 73