Кам'янський ретраншемент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кам'янський ретраншемент 1778 рік

Кам'янський ретраншемент — колишня російська фортеця на території сучасного міста Дніпро у Лоцманській Кам'янці. Проте, на даний момент точне розташування укріплень є спірним.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування Кам'янського ретраншементу припадає на період російсько-турецької війни 1735–1739 pp. Кам'янський ретраншемент було зведено у 1737 супроти Усть-Самарської фортеці, в урочищі Лоцманська Кам'янка при впадінні в Дніпро р. Кам'янки. Метою укріплення був захист переправи через Дніпро з Усть-Самарської фортеці.

За описом ретраншемент являв собою укріплення з ровів і земляних валів з ​​частоколом по периметру. Південний фронт утворювати два редуту на відстані близько 65 метрів один від одного, від редутів до берега йшли бічні фронти з реданними виступами.

За документами середини XVIII сторіччя, в ретраншементі зберігалася певна кількість військових припасів. Коли при ньому виникла слобода, точно невідомо.

У 1753 році серед населених пунктів Запоріжжя, у яких жили вихідці з Полтавського полку, вказується і «Низшоя» Кам'янка[1]. У 1754 році вона згадується як «Чапелича» Кам'янка[2], а за відомості 1756 року в «деревне Камянце» проживало 27 вихідців з Гетьманщини та 10 з Польщі[3].

На початок 1760-х pp. у Кам'янці Чаплинській зареєстровано 30 дворів та 90 козаків і інших чоловіків[4].

Під час війни 1768–1774 pp. слобода почала значно зростати за рахунок населення, що переселялося під захист укріплення.

Слобода пізніше отримала назву Лоц-Кам'янка, продовжувала розростатися і поглинула залишки укріплення. Вже на початку XIX століття сліди укріплень ледь простежувалися.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архів коша Нової Запорозької Січі т. 3. — С. 61.
  2. Архів коша Нової Запорозької Січі т. 3. — С. 115.
  3. Архів коша Нової Запорозької Січі т. 3. — С. 221, 262, 165.
  4. Кабузан В. Заселение Новороссии… — С. 97.