Квінт Елій Туберон (юрист)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квінт Елій Туберон (лат. Quintus Aelius Tubero близько 80 р. до н. е. — після 23 р. до н. е.) — давньоримський політик і юрист, походив з відомої плебейського роду Еліїв. Молодший анналіст, автор історії Риму в 14 книгах.

Біографія[ред.ред. код]

Син Луція Елія Туберона і Туллії. Коли розпочалася громадянська війна між Цезарем та Помпеєм, Квінт у 49 р. до н. е. поїхав до Африки разом з батьком, якого було призначено пропретором провінції. Проте легати Квінт Лігарій та Публій Аттій Вар, які захопили владу в Африці, не дозволили родині Туберонів зійти на берег, незважаючи на хворобу Квінта. Після цього Туберони поїхали до війська Помпея в Епірі, де у 48 р. до н. е. Квінт брав участь у битві при Фарсалі. Після перемоги Цезаря Туберони отримали прощення і повернулися до Риму.

У 46 р. до н. е. Квінт Туберон висунув проти Лігарія обвинувачення у державній зраді; Лігарія було виправдано тільки завдяки захисту Цицерона. Після цієї невдачі Туберон відмовився від правничої діяльності та присвятив себе вивченню права. По собі залишив багато творів з державного та цивільного права, однак ці книжки були не дуже популярні через архаїчну мову, якою вони були написані. Також Квінт Елій Туберон написав працю по римській історії від заснування міста до громадянських війн після смерті Цезаря.

За однією версією, єдиною дружиною та матір'ю трьох старших дітей Туберона була Юнія, а Луцій Сеян Туберон був його онуком. За іншою версією, Туберон був одружений двічі. Першою його дружиною була Сульпіція, донька Сервія Сульпіція Руфа, яка народила йому двох синів: Квінта Елія Туберона, консула 11 р. до н. е., Секста Елія Ката, консула 4 р. та доньку Елію Петіну. Друга дружина, Юнія, сестра Квінта Юнія Блеза, консула-суффекта 10 р., народила йому сина Луція Сея Туберона, суффекта 18 р.

Джерела[ред.ред. код]

  • Помпоній, Dig. I 2, 2, 46, 51.
  • Авл Геллій, VI 9, 11; XIV 7, 2, 13; 8, 3.
  • Цицерон, «Промова на захист Лігарія».
  • F. Adams. «The consular brothers of Sejanus». AJPh, Vol. 76, № 1 (1995), pp. 70—76.
  • R. Syme, «The Augustan Aristocracy», 1989, Table XXIII, XXIV, pp. 305—308.

Посилання[ред.ред. код]

Квинт Элий Туберон (рос.)