Китайський місток (Біла Церква)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Китайський місток
Китайський місток, дендропарк Олександрія, Біла Церква (4).jpg
Країна Україна Україна
Місто Біла Церква
Розташування Дендропарк «Олександрія»
Дата заснування 1838
Дата будівництва  століття
Китайський місток у Вікісховищі?

«Китайський місток» — архітектурна споруда XVIII століття у дендропарку "Олександрія" у Білій Церкві.

Таку назву вона дістала завдяки альтанці на містку, дах якої нагадує дахи китайських пагод. Спорудження містка-альтанки відбувалося в період активної забудови парку. Місцевий ландшафт підкреслює екзотичний вигляд містка, з якого відкриваються краєвиди на верхнє озеро з водоспадом та нижнє озеро. Для надання споруді монументальності, нижня частина містка виконана з масивних блоків граніту та пісковика. Розташований на греблі між двома ставками Середньої балки, місток виконує чисто декоративну функцію.

На початку 90-х років 19 століття перед спорудою були установлені бронзові скульптури китайського мудреця і китаянки, які вдало доповнили архітектурний ансамбль. Існує повір'я, якщо потриматися за бороду мудреця, то можна сподіватися на виконання найпотаємніших бажань[1].

Історія[ред. | ред. код]

Китайський місток розташований на греблі між двома ставками Середньої балки парку, де він, власне, і не потрібний. Отже місток — суто декоративна споруда, яка знаходиться неподалік колонади «Луна» та будинку дирекції «Олександрії».

Є свідчення, що побудова Китайською містка припала на початок розвитку парку. Ось як писав Я. Ліппоман у своєму описі «Олександрії», опублікованому в 1838 році: «…також намості в аркаді з тесаного каменю збудована альтанка хінська (в перекладі з польської — китайська) залізна, бардзо п'єнкна (дуже гарна)…»

У тому ж далекому 1838 році було видано літографію з малюнка Стесси Берчинської, але там зображено інший варіант Китайського містка. Щоправда, малюнок — то не документальне фото, і, цілком можливо, що там плідно попрацювала фантазія художниці…

Китайський місток реставровано в 1963 році, а на початку дев'яностих років минулого (століття з боку виходу до колонади «Луна» встановлено бронзові скульптури китайця та китаянки. Скульптури виготовлено в Київських реставраційних майстернях за фотокартками, на жаль, невиразними. По суті, ті скульптури є новими, оригінальними.

З видового майданчика містка у північному напрямку видно Лебединий став, де влітку плавають птахи-красені, греблю і схили ставу Золотої рибки. Над містком збудовано альтанку за силуетом китайської пагоди — культової споруди, поширеної в країнах Далекого Сходу. Різнокольорове пофарбування дерев'яних деталей даху виконано в стилі мотивів китайського національного живопису, а кінці наріжників, які виступають з-під покрівлі, нагадують голови химерних драконів[2]..

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ШЕДЕВРИ САДОВО-ПАРКОВОГО МИСТЕЦТВА XIX СТ. Сайт «Історія великого народу»
  2. Китайський місток Сайт «Біла Церква: інформаційний портал міста»