Коан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Коан (ко:ан, японська калька кит. 公案, гунъань) — коротке оповідання, питання, діалог, що зазвичай не має логічної підоснови, часто містить алогізми та парадокси, доступні швидше інтуітивному розумінню.

Коан — явище специфічне для дзен-буддизму (особливо для школи Риндзай). Мета коану — надати певного психологічного імпульсу учню для досягнення просвітлення або розуміння суті вчення. Європейським аналогом може служити християнська притча, але коан в жодному разі не слід переводити або розуміти так, оскільки ні мораль, ні релігія майже ніколи не мають відношення до суті будь-якого окремо взятого коана.

Історія коанів[ред.ред. код]

Витоки коанів беруть початок з розповідей про стародавніх учителів Чань-буддизму, починаючи з Бодхідхарми; звичайно в них розповідається про випадки досягнення просвітління цими людьми.

Зміст коана[ред.ред. код]

Дія коана[ред.ред. код]

Спроба зрозуміти коан логічно неминуче веде до протиріччя. Це протиріччя відіграє важливу роль в осягненні своєї істинної природи(природи Будди). Учень, який отримав коан від майстра, намагається вирішити коан усіма можливими способами і докладає щоразу більше зусиль для вирішення логічно нерозв'язної проблеми. В результаті, коли «відключаються» всі п'ять почуттів, учень знаходиться на стадії, яку називають «утримання». У цьому стані коан і учень залишаються наодинці (плюс деяке блукання розуму). Якщо розум учня достатньо «зрілий», то одного разу блукання розуму затихає і залишається лише коан. У цей момент коан і учень - єдине ціле, учень відчуває проблиски реальності, що відомі як просвітлення або саторі.

Цінність результату[ред.ред. код]

Саторі є головною метою практик дзен-буддизму (Чань). Після саторі людина сильно змінюється (внутрішньо і зовні), стає можлива медитація, як наступний етап духовного розвитку.

Класичні збірки коанів[ред.ред. код]

Загалом коани формують істотну частину літератури, яку вивчають практикуючі дзен та науковці усього світу. Збірки коанів, на які переважно посилаються, включають Запис Синьої Скелі (китайською: Біян Лю; японською: Гекіґанроку), Книга врівноваженості (також відома, як Книга спокою; китайською: Коонґронґ Лю; японською: Сьоойоороку (або в іншій транскрипції Сьойороку), зібрані у своїй сучасні формі протягом 12-го століття, а Безворотні ворота (також відома як Безворотна перешкода; китайською: Вуменґуаань; японською: Мумонкан) зібрана протягом 13-го століття). В цих, і наступних, збірках, стисла "основна історія" коану часто супроводжується попередніми зауваженнями, віршами, прислів’ями та іншими висловлюваннями, і подальшими коментарями щодо попередніх виправлень.

Запис Синьої Скелі[ред.ред. код]

Запис Синьої Скелі (китайською: 碧巖錄 Біян Лю; японською: Гекіґанроку) – збірка зі 100 коанів, створена у 1125 році Юаньву Кекіном (圜悟克勤 1063–1135).

Книга врівноваженості[ред.ред. код]

Книга врівноваженості або Книга спокою (китайською: 從容録; японською: 従容録 Сьоойоороку) – збірка зі 100 коанів, створена у 12-му столітті Гоньжі Женьхуе (китайською: 宏智正覺; японською: Вансі Сьооґаку) (1091–1157).

Безворотні ворота[ред.ред. код]

Безворотні ворота (китайською: 無門關 Вуменьґуань; японською: Мумонкан) – збірка з 48 коанів та коментарів, опублікованих у 1228 році китайським монахом Вумень (無門) (1183–1260). Назву можна точніше передати як Безворотна перешкода або Безворотний пункт).

П’ять коанів збірки походять від висловів та вчинків Жаожоу Конґшена, (японською вимовляється Дзьоосюу).

Істинне око Дгарми[ред.ред. код]

Істинне око Дгарми 300 (Сьообооґендзоо Санбякусоку) – збірка з 300 коанів, зібрана Ейгеєм Дооґеном.


Приклади коанів[ред.ред. код]

Плескіт однією долонею[ред.ред. код]

«Усі знають плескання двома долонями. А як звучить плескіт однією долонею?»

Чашка чаю[ред.ред. код]

Нан-ін, японський учитель дзен, що жив у період Мейдзі, приймав у себе університетського професора, що прийшов дізнатися, що таке дзен. Нан-ін запросив його до чаю. Він налив гостеві чашку вщерть і продовжував лити далі.

Професор стежив за тим, як наповнюється чашка, і, нарешті, не витримав: «Вона ж переповнена. Більше вже не ввійде!»

«Так само, як ця чашка», - сказав Нан-ін - «Ви сповнені Ваших власних думок і роздумів. Як же я зможу показати Вам дзен, якщо Ви спочатку не спустошили Вашу чашу?»

Природа Будди[ред.ред. код]

Монах запитав у Дзесю:

- Чи наділена собака Природою Будди?

Дзесю відповів:

- Му! [1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Му (яп. ) означає «ніщо, ні, ніяке». В даному випадку, це не негативна відповідь, а взагалі відсутність смислової відповіді, хоча формально відповідь на запитання була дана.

Див. також[ред.ред. код]