Бодхідхарма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
У перекладі на:
Санскрит: बोधिधर्म
bodhidharma
Китайську: 菩提達摩
pútídámó
Японську: 達磨
дарума
Портал Буддизм

Бодхідха́рма (в Китаї також відомий під ім'ям Дамо; 440–528 або 536[1][2]) — перший патріарх чань-буддизму, засновник вчення чань (дзен), 28-й патріарх буддизму. Народився в Канчі, столиці південноіндійського царства Паллава. Предание гласит, что около 475 р. н.е. буддійський чернець Бодхідхарма прибув морським шляхом в Китай, де, подорожуючи, почав проповідувати своє вчення. Потім він оселився в монастирі Шаолінь, незадовго до цього заснованому на горі Суншань, де заснував першу школу чань-буддизму. Дамо вніс великий внесок у розвиток монастиря Шаолінь, передавши монахам комплекс вправ, пізніше названий цигун Дамо Іцзіньцзін, або цигун Бодхідхарми. Серед небагатьох його учнів згадується Хуейке, який став другим патріархом чань-буддизму.

Бодхідхарма отримав велику популярність як «бородатий варвар». Спочатку таке прізвисько вживалося по відношенню до нього в прямому значенні за те, що він на відміну від китайських ченців мав бороду[3]. Пізніше Бодхідхарму так почали жартівливо називати його «люблячі учні»[4].

Легенди про Бодхидхарму[ред.ред. код]

Пам'ятник Бодхидхармі в монастирі Суншань Шаолінь си

Про появу Бодхідхарми в Китаї пише Борхес: «Бодхідхарма перебрався з Індії в Китай і був прийнятий імператором, який заохочував буддизм, створюючи нові монастирі й святилища. Він повідомив Бодхідхармі про збільшення числа ченців-буддистів. Той відповів: «Все що належить світу - ілюзія, монастирі і ченці настільки ж нереальні, як ти і я». Потім він повернувся до стіни і почав медитувати. Коли вкінець заплутався імператор запитав: «А в чому ж тоді суть буддизму?», Бодхідхарма відповів: «Порожнеча і ніякої суті»».

Існує легенда, в якій говориться, що в пошуках істини Бодхідхарма провів, медитуючи в печері, дев'ять років. Весь цей час він присвятив спогляданню на голу стіну, поки не знайшов просвітлення.

Гарним доповненням до легенди є історія появи чаю. В один з моментів боротьби зі сном медитуючий Бодхідхарма вирвав собі вії і кинув їх на схил гори Ча. На цьому місці виросла рослина — відомий всьому світу чай.

Легенда про уход Бодхідхарми[ред.ред. код]

Усередині монастиря Суншань Шаолінь си встановлено пам'ятник Бодхідхармі у вигляді висіченого з каменю барельєфа, що зображує Бодхідхарму, що уходить на захід босоніж з чернечою сандалією в руках.

Це пов'язано з наступною легендою: коли Бодхідхарма помер, і його поховали, то в цей же час з Індії повертався придворний сановник, посланий імператором в Індію для збору буддистської літератури.

На одному з заїжджих дворів сановник зустрівся з літнім монахом-індусом, який виявився Бодхідхармой. Розлучаючись, Бодхідхарма порадив сановнику приховати факт їхньої зустрічі, чого сановник не зробив, повідомивши імператору, що він зустрічався по дорозі до двору з Бодхідхармой.

Розгніваний імператор повідомив сановнику, що Бодхідхарма помер задовго до часу зустрічі, а стало бути або сановник нахабно бреше, або він зустрів людину, яка видала себе за Бодхідхарму. Але сановник стояв на своєму.

Тоді імператор наказав ув'язнити сановника у в'язницю. При цьому імператор періодично цікавився — чи все ще сановник чинить опір у своїх свідченнях, на що йому повідомляли, що той твердо стоїть на своєму.

Бодхідхарма та Імператор У

Тоді вражений імператор послав людей в Суншань Шаоліньси, і ті розкрили могилу, де замість тіла виявилася одна-єдина сандаля Бодхідхарми, яка і була доставлена до двору.

Дарума[ред.ред. код]

В японській синкретичній міфології Дарумабожество, що виконує бажання. Загадуючи бажання, на його зображенні (папір, статуетка з дерева або пап'є-маше) малюють одне око. Якщо за рік бажання виконується, то йому домальовують друге око. Якщо бажання не виконується, то його спалюють. Дарума з одним оком повинен бути завжди на виду (робоче місце, поличка будинку і т.п.).

Образ в кіно[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


колесо Дхарми Це незавершена стаття про буддизм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.