Колони-каплиці (Меджибіж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колони-каплиці (Меджибіж)
Країна Україна
Місто смт Меджибіж
Матеріал цегла
Будівництво XVII ст. —???
Статус  пам'ятка архітектури національного значення
Стан аварійний

Колони-каплиці — католицькі придорожні каплички XVII ст. у формі колон, на вершині яких встановлювалися фігури Діви Марії, Яна Непомуцького або інших святих, а в нішах розташовувались ікони. В Меджибожі збереглись колони-каплиці у у самому містечку та у с. Требухівці (передмістя Меджибожа). Третю колону-каплицю в с. Ставниця (інше передмістя Меджибожа) майже знищено у XX столітті, від неї зберігся лише цоколь. У реєстр пам'яток архітекутури національного значення колони-каплиці занесені під спільним охоронним №1695[1]

Історія[ред. | ред. код]

Усі колони-каплиці в Меджибожі розташовувались неподалік доріг та міських укріплень[2]. Колона-каплиця в самому містечку знаходилась на лінії давніх міських укріплень (так званої фосси). До колони-каплиці у Требухівцях дорога з міста виходила через ворота, які називалися "Барськими і українськими" і проходила через довгий міст-греблю, залишки якого досі є на дні ставу на р. Південний Буг. Неподалік самої колони дорога ділилася на дві: "дорогу на Бар" та "Дорогу на Україну", тобто на схід.

Опис споруд[ред. | ред. код]

Колони-каплиці у Требухівцях і Ставниці (напівзруйнована) являють собою стовпи-обеліски, квадратні у плані, з квадратним декорованим навершям, на кожній грані якого є сліпа (у Требухівцях) або наскрізна (у Ставниці) наскрізна арка-ніша. Колона-каплиця в містечку - більш складної конфігурації: на високому постаменті встановлено багатоярусну круглу у плані колону, стовбур якох поярусно підкреслено пасками. Ця колона також має сліпі аркові ніші.[3]

Колони-каплиці в місцевому фольклорі[ред. | ред. код]

Згадки про період османського панування на Поділлі залишилися у місцевих мешканців у вигляді передань, де вигадка поєднується з історичними відомостями, доповнюючи їх в контексті фольклорної традиції. Колони-каплиці у Меджибожі, Требухівцях і Ставниці є прикладом такої міфотворчості, а її збирачами і поширювачами - краєзнавці Віктор Гульдман, Юхим Сіцинський та інші.

« ...Від того часу залишилися також у трьох різних пунктах містечка три кам'яні стовпи, - з яких два у передмісті Трибухівцях, - призначення котрих залишилося невідомим; кажуть, що вони були прикрашені зображенням місяця. »

— Юхим Сіцинський, Парафії і церкви Подільської єпархії, с. 544

« Деякі з місцевих жителів називають ці стовпи мінаретами, але яке вони мають призначення, з достовірністю невідомо. Може бути, що вони були поставлені як пам'ятники трьом турецьким сановникам, що померли від моровиці, яка з'явилася на Поділлі одночасно з турецьким володарюванням і довгий час лютувала у краї. »

— Генерал Орановський, Історичний нарис містечка Меджибожа, с. 11-12

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Постанова Ради міністрів УРСР “Про доповнення списку пам’яток містобудування і архітектури УРСР, що перебувають під охороною держави” № 442 від 6.09.1979 р.
  2. Западенко, Ігор, ред. (2020). Меджибіж полікультурний. Житомир: ТОВ "505". с. 50–51. ISBN 978-617-7892-00-6. 
  3. Памятники градостроительства и архитектуры УССР (російською) Т. 4. Київ: Будівельник. 1986. с. 221–222. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Памятники градостроительства и архитектуры УССР (російською) Т. 4. Київ: Будівельник. 1986. с. 221-222.